Unia Europejska ogłosiła nowy pakiet pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w obliczu groźby rosyjskiej inwazji. Jego wielkość wyniesie 1,2 miliarda euro. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Von der Leyen zauważyła również, że w piątek omawiała sytuację w obliczu groźby rosyjskiej inwazji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
„Rozmawialiśmy o tym, jak UE może nadal wspierać Ukrainę w perspektywie krótko- i średnioterminowej… Dzisiaj ogłaszam nowy pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy, który składa się z pożyczek i dotacji. Po pierwsze, Komisja Europejska oferuje w nowej sytuacji kryzysowej pomoc makrofinansową w wysokości 1,2 mld euro. Ten pakiet pomoże zaspokoić potrzeby finansowe w związku z konfliktem. Oczekujemy, że Rada UE i Parlament Europejski przyjmą ten pakiet jak najszybciej” – powiedziała.
Zakłada się, że po podjęciu decyzji Ukraina otrzyma jak najszybciej pierwszą transzę w wysokości 600 mln euro.
„Wkrótce rozpoczniemy prace nad drugim, długoterminowym programem wspierania wysiłków modernizacyjnych kraju. Po drugie, w tym roku Komisja prawie podwoi swoją dwustronną pomoc dla Ukrainy o dodatkowe 120 mln euro w postaci dotacji. To wsparcie wzmocni wysiłki Ukrainy stworzenia państwa i zrównoważonego rozwoju” – podkreśliła.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze podziękował Unii Europejskiej za udzielenie 1,2 mld euro pomocy makrofinansowej.
„Jestem wdzięczny Ursuli von der Leyen za terminową decyzję UE o udzieleniu Ukrainie 1,2 mld euro pomocy makrofinansowej” – poinformował.
Zełenski podkreślił, że „silna Ukraina jest kluczem do bezpieczeństwa europejskiego”.
Przypomnijmy, że 25 października Komisja Europejska przyznała Ukrainie drugą transzę pomocy makrofinansowej w wysokości 600 mln euro.
23 lipca 2020 r. premier Denys Szmyal podczas wizyty w Brukseli podpisał memorandum i umowę w sprawie przyznania Ukrainie pomocy makrofinansowej z Unii Europejskiej w wysokości 1,2 mld euro.
Pierwsza transza pomocy makrofinansowej w wysokości 600 mln euro została przekazana przez UE 9 grudnia 2020 r.
Uwzględniając tę transzę, pozostająca do spłaty kwota ukraińskich pożyczek, według kilku programów makrofinansowych, sięgnęła 4,4 mld euro.
Opr. TB, https://twitter.com/vonderleyen/
fot. https://twitter.com/vonderleyen/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!