Rada Unii Europejskiej zatwierdziła przeznaczenie 1 mld euro na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformowano o tym na stronie internetowej Rady UE.
Należy zauważyć, że środek ten pozwoli UE zwrócić państwom członkowskim koszty amunicji dostarczonej Ukrainie z istniejących zapasów lub poprzez zmianę priorytetów istniejących zamówień w okresie od 9 lutego do 31 maja 2023 r.
„Dzisiejszą decyzją wprowadzamy w życie pierwszą część historycznego porozumienia osiągniętego przez przywódców UE w celu wsparcia natychmiastowej dostawy amunicji artyleryjskiej o wartości 1 miliarda euro dla Sił Zbrojnych Ukrainy” — powiedział Josep Borrell, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.
Zaznacza się, że niniejsza decyzja jest dziś realizacją pierwszej części porozumienia Rady z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie trójstronnego podejścia mającego na celu przyspieszenie dostaw i wspólnych zakupów amunicji artyleryjskiej.
Przypomnijmy, 20 marca estoński minister obrony Hanno Pevkur ogłosił, że w UE osiągnięto konsensus polityczny w sprawie wysłania na Ukrainę miliona pocisków kal. 155 mm w ciągu 12 miesięcy.
Najpierw 18 krajów podpisało umowę projektową Europejskiej Agencji Obrony na wspólne zakupy amunicji w celu dostarczenia jej Ukrainie i uzupełnienia jej zapasów w krajach UE. Są to Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia, która nie jest członkiem UE.
Z kolei według Borrella w projekcie wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy weźmie udział ponad 20 krajów członkowskich UE. Uzgodniono też trzy obszary odpowiednich działań: dostawy amunicji z istniejących zapasów, wspólne zakupy od przedsiębiorstw obronnych oraz zwiększenie mocy przemysłowych.
W sumie przeznaczono 2 mld euro, ale 1 mld zostanie wykorzystany na zrekompensowanie środków, które zostaną wydane na wspólne zakupy pocisków kal. 155 mm, jeśli Ukraina złoży odpowiedni wniosek.
Opr. TB, www.consilium.europa.eu
2 komentarzy
qwe
14 kwietnia 2023 o 10:00dam wiare jak ukraina otrzyma te pieniadze, papier wszystko przyjmie.
Jagoda
14 kwietnia 2023 o 10:02Niestety, zgadzam się z większością przedstawionych opinii na temat perspektyw współpracy w ramach UE. Żadne traktaty i umowy nie powstrzymają Niemiec oraz Francji przed próbami zdominowaniem Europy i podporządkowaniem sobie innych państw. Te „Europejskie instrumenty wsparcia przemysłu zbrojeniowego” będą służyły w 80 % wsparciu przemysłu Niemiec i Francji. Pozostałe 20 % będzie po to aby twierdzić inaczej. Skąd moje przekonanie o tym ? Mówią o tym fakty.