Ukraina potrzebuje do ochrony swojego nieba do dwustu wielozadaniowych samolotów z Zachodu. To pozwoliłoby wycofać z użytku przestarzałe sowieckie samoloty różnych typów. Poinformował o tym sekretarz prasowy Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat na antenie francuskiego kanału telewizyjnego „La Chaîne Info” oraz w komentarzu dla „Ukraińskiej Prawdy”.
Ukraina potrzebuje osłony powietrznej zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. Obecnie zgrupowanie lotnicze Rosjan, skoncentrowane na czterdziestu lotniskach Federacji Rosyjskiej, Białorusi i terytoriów okupowanych, jest pięć do sześciu razy większe niż lotnictwo ukraińskie pod względem liczby samolotów.
„Poza tym ustępujemy im technologicznie. Dlatego potrzeba jest naprawdę poważna. Konieczne jest utworzenie do pięciu brygad lotnictwa taktycznego z jednym typem zachodniego samolotu wielozadaniowego. Przejście na nowy samolot wielozadaniowy jest wymogiem czasu. W chwili obecnej F-16 jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem do zastąpienia starych radzieckich samolotów, ponieważ istnieją ku temu pewne obiektywne przesłanki. I nie jest to decyzja jednej osoby, trwają bieżące konsultacje z partnerami” – wyjaśnił.
Według niego oczywiste jest, że Ukraina nie otrzyma wszystkiego od razu. Na początku powstanie kilka jednostek-eskadr lotniczych. Konieczne jest przygotowanie załóg lotniczych, inżynierów lotnictwa oraz infrastruktury lotniskowej do przejścia na nowy samolot i związany z nim sprzęt.
Kolejnym krokiem będzie utworzenie brygad lotniczych. Zakłada się, że może ich być maksymalnie pięć, z których każda będzie liczyć maksymalnie trzy eskadry. Całkowite przezbrojenie i wymiana starego radzieckiego sprzętu wymaga nawet dwustu samolotów.
Obecnie Siły Powietrzne Ukrainy mają 11 brygad (szkolną, trzy transportowe, szturmową, bombardującą i pięć myśliwskich). Najnowszy samolot (Su-27) został oddany do użytku w 1991 roku.
Ihat zauważył, że taka reforma Sił Powietrznych Ukrainy była przewidziana na długo przed rosyjską inwazją. Według niego samolot F-16 dysponuje szerokim wachlarzem uzbrojenia: może razić zarówno cele naziemne (magazyny amunicji, paliw i smarów, tereny ufortyfikowane, pojazdy opancerzone wroga), jak i wszelkiego rodzaju cele aerodynamiczne (rakiety, samoloty, śmigłowce i drony kamikadze).
Przewaga powietrzna otworzy ukraińskim siłom drogę do prowadzenia operacji lądowych, w szczególności wyzwalania kolejnych terytoriów.
Dodał, że nie został jeszcze określony przewidywany czas dostawy F-16. Jednak ukraińscy piloci i inni specjaliści są gotowi do szkolenia.
Ukraina wielokrotnie wzywała sojuszników do przekazania myśliwców F-16 do walki z rosyjskimi najeźdźcami. Jednak myśliwce bojowe nadal znajdują się na liście rodzajów broni, co do których nie podjęto jeszcze decyzji o transferze na Ukrainę.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział wczoraj dziennikarzom, że USA nie przekażą Ukrainie myśliwców. Biały Dom poparł jego stanowisko.
Jednocześnie Holandia zadeklarowała gotowość rozważenia możliwości dostarczenia F-16, jeśli Ukraina zgłosi taką prośbę. Gotowość tę zapowiedziano także w Polsce. Warunkiem tego jest zgoda USA.
Opr. TB, www.pravda.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!