Dziennikarze telewizji „24 kanał” przypomnieli ryzyka związane z pracą ich rodaków za granicą. Do najczęstszych należą oszustwa wobec nich ze strony pośredników i pracodawców, brak ubezpieczenia medycznego, brak pomocy ze strony miejscowej administracji, brak wypłaty wynagrodzenia.
Według ekspertów poziom wynagrodzeń w odpowiednich zawodach na Ukrainie jest niższy niż w Europie, ale ta różnica ta stopniowo się zmniejsza.
Ekspert ds. zatrudnienia międzynarodowego Rusłana Browczuk wyjaśniła negatywne doświadczenia związane z zatrudnieniem za granicą: Ukraińcy nie zawsze dokładnie analizują kwestie legislacyjne i zwracają się do wątpliwych firm pośredniczących.
Według niej migrantów zarobkowych kuszą wyższe wynagrodzenia, ale w na miejscu okazuje się, że pracują nielegalnie i nie mogą ubiegać się o ochronę prawną.
Jak stwierdzono w materiale, istnieje kilka krajów UE, które są bardziej lojalne wobec ukraińskich migrantów zarobkowych. W tym gronie są m.in. Czechy i Polska. Również w ich wypadku kandydat musi postępować zgodnie z właściwą procedurą, przygotować i wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty oraz znaleźć rzetelną firmę.
Przykładowo w Polsce od 1 stycznia 2021 r. płaca minimalna wzrosła do 2800 zł (ok. 21 tys. hrywien). Jeśli pracownik ma umowę godzinową, jego stawka godzinowa zaczyna się od 13 zł.
Jak pokazują dane z portali rekrutacyjnych, na Ukrainie wzrósł również popyt na specjalności najpopularniejsze – kierowców, sprzedawców i ładowacze-pakowaczy.
Według analityków grc.ua, na Ukrainie jest 46% miejsc wolnych w tych specjalnościach.
TOP-10 w zawodach na Ukrainie wygląda następująco: kierowca z wynagrodzeniem 19 tys. hrywien, sprzedawca (9,5 tys. hrywien), ładowacz-pakowacz (10 250 hrywien), ochroniarz (10,5 tys. hrywien), ślusarz (15 tys. hrywien), kurier (13,5 tys. hrywien), kucharz (10 250 hrywien), krawcowa (11 tys. hrywien), sprzątaczka/sprzątacz (6 tys. hrywien), robotnik niewykwalifikowany (11 tys. hrywien).
W 2017 r. łączna wielkość migracji zarobkowej z Ukrainy wyniosła mniej niż 2 mln osób, ale od 2010 r. około 4 mln obywateli na stałe opuściło Ukrainę. Świadczą o tym dane z „VoxUkraine”.
Z kolei „OLX Rabota” przedstawił dane ankietowe dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na pracę Ukraińców za granicą: pandemia COVID-19 na pracę za granicą u 58% badanych, 7% respondentów przyznało, że z powodu pandemii odmówiło pracy za granicą. Wśród ważnych powodów tej decyzji 40% respondentów wymieniło spadek wynagrodzeń.
Przypomnijmy, na początku kwarantanny, premier Denys Szmyhal powiedział, że około 2 mln migrantów zarobkowych wróciło do Ukrainę.
Opr. TB, https://novyny.24tv.ua/
fot.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!