Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili i parlamentów państw członkowskich UE o konieczność wykonania aktu humanitarnego i ułaskawienia trzeciego prezydenta Gruzji, obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego.
Według deputowanego ludowego Jarosława Żelezniaka za przyjęciem stosownego apelu głosowało 285 deputowanych.
Z treści rezolucji wynika, że jej podjęcie było spowodowane relacjonowanym w mediach krytycznym stanem zdrowia Saakaszwilego oraz koniecznością ratowania jego życia i zdrowia.
W związku z tym parlament zwrócił się do prezydent Gruzji o udzielenie pełnomocnikowi Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Dmytro Łubincowi dostępu do Saakaszwilego.
Rada Najwyższa zwróciła się także do Zurabiszwili z prośbą o „dokonanie czynu humanitarnego i ułaskawienie” obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego, ze względu na jego ciężki stan fizyczny.
Ponadto Rada zwróciła się do parlamentów państw członkowskich UE z prośbą o podjęcie odpowiednich decyzji i rezolucji w sprawie konieczności ułaskawienia przez prezydent Gruzji Saakaszwilego, „ponownie potwierdzając znaczenie przestrzegania międzynarodowych standardów praw człowieka”.
Przypomnijmy, Saakaszwili został zatrzymany w Gruzji w październiku 2021 roku pod kilkoma zarzutami karnymi. Po zatrzymaniu były prezydent Gruzji podjął długotrwałą głodówkę, po której stan jego zdrowia znacznie się pogorszył.
Sam Saakaszwili wielokrotnie mówił o nieodpowiednich warunkach przetrzymywania, konieczności zapewnienia wykwalifikowanej opieki medycznej oraz o tym, że po aresztowaniu był torturowany.
Ukraina wielokrotnie wzywała Gruzję do umożliwienia Saakaszwilemu powrotu na Ukrainę lub wysłania go za granicę na leczenie.
W sprawie wypowiadała się także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podkreślając, że władze gruzińskie „publicznie torturują i zabijają” obywatela Ukrainy.
Parlament Europejski zaapelował także o uwolnienie Saakaszwilego i pozwolenie na leczenie za granicą.
Na początku lipca w sieci pojawiło się nagranie filmowe pokazujące, że Saakaszwili bardzo schudł. W związku z tym MSZ Ukrainy wezwało ambasadora Gruzji i zaproponowało mu wyjazd do Tbilisi „na konsultacje”.
Tbilisi oświadczyło jednak, że nie planuje żadnych konsultacji w sprawie Saakaszwilego. A żądanie Kijowa, by odwołać ambasadora do kraju, zostało uznane za „obraźliwe, smutne i irytujące”.
Opr. TB, t.me/yzheleznyak/4575
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!