Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła na kolejny rok ustawę o szczególnej procedurze samorządu terytorialnego w Donbasie.
Za ustawą „O zmianach w art. 1 ustawy Ukrainy „O szczególnej procedurze samorządu lokalnego w niektórych okręgach donieckiego i ługańskiego”” zagłosowało 304 deputowanych. W głosowaniu nie wzięli udziału deputowani partii „Hołos” i „Batkiwszczyna”.
Ustawa ta przedłużyła do 31 grudnia br. ustawę o szczególnym trybie samorządu terytorialnego w Oddzielnych Rejonach Obwodów Donieckiego i Ługańskiego.
Przypomnijmy, 16 września 2014 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę o szczególnym trybie samorządu terytorialnego w Donbasie, która została skierowana do parlamentu przez ówczesnego prezydenta Petra Poroszenkę.
Ustawa miała obowiązywać przez trzy lata, jednak potem zaczęto ją corocznie przedłużać.
Zgodnie z nią tymczasową specjalną procedurę działalności samorządu lokalnego wprowadzono na trzy lata, a „państwo zagwarantowało, zgodnie z ustawą, zapobieganie ściganiu, pociąganiu do odpowiedzialności karnej i administracyjnej osób uczestniczących w wydarzeniach na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego”.
Zgodnie z ustawą w niektórych powiatach obwodów donieckiego i ługańskiego przewiduje się podejmowanie decyzji przez właściwe wspólnoty terytorialne bezpośrednio i za pośrednictwem organów samorządu terytorialnego zgodnie z Konstytucją i przepisami prawa Ukrainy, a także wprowadzenie przez ustawodawstwo Ukrainy specjalnego trybu powoływania przewodniczących prokuratury i sądów, które przewiduje udział organów samorządu terytorialnego w rozwiązywaniu tych problemów.
Dokument stanowi, że państwo gwarantuje prawo do używania języka rosyjskiego lub innego języka „w życiu publicznym i prywatnym, studiowania i wspierania języka rosyjskiego i wszelkich innych języków, ich swobodnego rozwoju i równości”.
Zgodnie z ustawą państwo wspiera rozwój społeczno-gospodarczy Oddzielnych Rejonów Obwodów Donieckiego i Ługańskiego.
Ustawa przewiduje „możliwość tworzenia, decyzją rad miejskich, osadniczych i wiejskich spośród obywateli Ukrainy stale przebywających w danych osiedlach, na zasadzie dobrowolności, jednostek milicji ludowej, którym powierzono realizację zadania ochrony porządku publicznego w osadach określonych powiatów i wykonujących swoje uprawnienia, przewidziane przez prawo Ukrainy, koordynację działań takich jednostek w celu ochrony porządku publicznego w osadach określonych powiatów przez właściwego wójta wsi i osady oraz burmistrza miasta itp.”.
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!