Wszyscy jesteśmy Ukraińcami – powiedzą już niebawem Francuzi?
Obok klasztoru opactwa St Vincent w Senlis, założonego w 1065 roku przez córkę Jarosława Mądrego, Annę, od listopada ma funkcjonować świątynia UGKC i Centrum Kultury imienia Anny Jarosławówny. Będzie promować ukraińską kulturę i współpracę Ukrainy z Europą.
Budynek kupiła za 203 tys. EURO ukraińska parafia Św. Włodzimierza w Paryżu. Znajduje się w Senlis, w regionie Pikardia, w departamencie Oise, około 45 km od stolicy Francji.
Annę – księżniczkę ruską, królową Francji z dynastii Rurykowiczów, córkę Jarosława I Mądrego i jego prawdopodobnie drugiej żony, Ingegerd Szwedzkiej – historia pamięta głównie jako Anne de Kiev – prababkę 30 francuskich królów – jak z dumą podają Ukraińcy – i żonę Henryka I.
Z tego małżeństwa urodziło się czworo dzieci: Filip I – król Francji, Emma, Robert (zmarł w wieku około 8 lat) i Hugon – hrabia Vermandois. Kiedy zmarł Henryk I (1060), przez sześć lat Anna rządziła krajem jako regentka w imieniu najstarszego syna. Około 1061 została żoną hrabiego Raula II z Peronne, który aby poślubić Annę oddalił swoją żonę Haquenez.
Papież Aleksander II ekskomunikował Raula i Annę, ale młody król Filip przebaczył matce skandal, a w 1071 Anna pojawiła się na jego ślubie, zaś po śmierci Raula w 1074, wróciła na dwór Francuski i została pochowana w opactwie Villiers.
Kresy24.pl
2 komentarzy
józef III
30 września 2013 o 19:39„ukrainka” z rodu normańsko – szwedzkiego to tak jak Polak Batory z rodu węgierskiego
piłsudczyk
1 października 2013 o 09:50Nic bardziej mylnego. Ta królowa nie była żadną Ukrainką, bo takiego narodu wówczas w ogóle nie było. Mówimy przecież o XI wieku. W ogóle w Europie nie było żadnych narodów, były grupy etniczne romańska , germańska i słowiańska. Anna córka Jarosława należała do dynastii Rurykowiczów , a więc dynastii powstałej z najazdu wareskiego sprzed dwóch wieków na słowiańszczyznę wschodnią Utożsamianie ówczesnego Kijowa z obecną Ukrainą jest nadużyciem i szarlataneria historyczną. Tak samo Rosjanie mogą mówić o Annie jako ich przodkini, wszak księstwo moskiewskie znalazło się również w zasięgu dynastii Rurykowiczów również oni czują się duchowymi spadkobiercami Kijowa. Nazwa Ukraina pojawiła się dopiero jako nazwa geograficzna w wieku XVI i oznaczała kresy I Rzeczypospolitej. Naród ukraiński zaczął kształtować się dopiero w wieku XIX. Wieku XI wszystkie księstwa Rurykowiczów nazywano Rusią również Kijów. Sama królowa bardzo zdziwiłaby się gdyby nazwano ją Ukrainką. Zapewne zapytałaby się co to za lud ci Ukraińcy i gdzie mieszkają.