22 stycznia 1918 roku w Kijowie, Ukraińska Centralna Rada ogłosiła Czwarty Uniwersał, zgodnie z którym: „… Ukraińska Republika Ludowa staje się niepodległym, wolnym, suwerennym państwem narodu ukraińskiego”. Z tej okazji Ukraińcy mieszkający w Lublinie oraz żołnierze LITPOLUKRBRIG uczcili w niedzielę setną rocznicę tego wydarzenia, informuje portal wojsko-polskie.pl.
21 stycznia w Lublinie żołnierze dowództwa LITPOLUKRGRIG wspólnie z pracownikami Konsulatu Generalnego Ukrainy i społecznością ukraińską tego polskiego miasta uczcili 100-lecie proklamowania niepodległości Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz Dzień Jedności Ukrainy.
Tegoroczne uroczystości, związane z obchodami tego wydarzenia rozpoczęły się w Lublinie uczczeniem pamięci walczących za niezależność państwa ukraińskiego. Ta część uroczystości odbyła się pod przewodnictwem Konsula Generalnego Ukrainy Wasyla Pawluka oraz lidera lokalnej społeczności ukraińskiej Grzegorza Kuprianowicza.
Podczas uroczystości uczestnicy oddali hołd żołnierzom URL, którzy spoczywają na części prawosławnej najstarszego lubelskiego cmentarza przy ul. Lipowej, gdzie pochowani są żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury. Przypomnijmy, że byli oni w 1920 r. sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami. Przy pomniku Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej wykonane zostały hymny państwowe Ukrainy i Polski. Nabożeństwo żałobne za dusze walczących o wolność Ukrainy oraz dziękczynnym za Ukrainę celebrował Jego Ekscelencja Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel.
W Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyły się uroczystości, na których oprócz tradycyjnych okolicznościowych przemówień, dr hab. Mirosław Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wygłosił wykład „Niezależność Ukrainy 1918 roku i jej znaczenie z perspektywy 100 lat”.
Kresy24.pl za wojsko-polskie.pl/ab
14 komentarzy
Mike
22 stycznia 2018 o 17:45A mnie się wydaje że Ukraina ma 25 lat niepodległości
pyra
23 stycznia 2018 o 00:05jakie 25lat??? od Majdanu tyle lat nie minęło…
Kasper
23 stycznia 2018 o 10:56A co z niepodległością Ukrainy mają wspólnego dwa Majdany? Ukraina uzyskała nie podległość w 1991.
Leśnik
22 stycznia 2018 o 20:52Ukraina ma tyle wspólnego z niepodległością co pijany z trzeźwością.
Basia
22 stycznia 2018 o 21:44Lublin to nie Ukraina i niech się tam banderowcy nie panoszą. Jakie państwo taka niepodległość. Za długo nie trwała.
Stanisław
23 stycznia 2018 o 00:02Ciekawe czy w zamian można będzie zorganizować podobna uroczystość 11 listopada 2018 roku we Lwowie.
DDt
23 stycznia 2018 o 09:39Słuszna uwaga!
Dodałbym oprócz Lwowa, Wilno oraz Grodno.
Przekonany jednak jestem, że największy opór będzie z organizacją uroczystości rocznicowych odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej szczególnie we Lwowie czy innych dzisiejszych ukraińskich miastach.
peter
23 stycznia 2018 o 17:23Widac ze nie masz zielonego pojecia o tym o czym piszesz Poogladaj sobie Piekna uroczystosc Jestem zdziwiony ze o tych uroczystosciach nic nie wiesz Troche to dziwne
https://www.youtube.com/watch?v=C0asxVQCKtk
ułan kresowy
23 stycznia 2018 o 10:51Petlurowcy wcześniej walczyli z naszymi Orlętami Lwowskimi a w 1920 r. w niczym nam nie pomogli oprócz tego że utrzymywali się naszym kosztem . Tylko Węgrzy realnie nam pomogli, to dzięki węgierskiej amunicji która przybyła kilka dni przed Bitwą Warszawską pokonaliśmy czerwona zarazę.
peter
23 stycznia 2018 o 17:30Z ta amnunicja byl problem bo Miedzynarodowka Komunistyczna darla morde rece precz od kraju rad
W Gdansku nie mozna bylo rozladowac amunicji ze wzgledu na strajk dokerow
Ciagle slysze o tych bratankach ktorzy walczyli za hitlera
nn
24 stycznia 2018 o 13:39Madziarzy mieli bardzo krótki, ale krwawy epizod z komunizmem po 1918 r. Więc nie sentyment do Polski, tylko dbanie o własny tyłek, by bolszewicy nie sprali go ponownie. Kiedy mieli interes poszli z Hitlerem i w białych rękawiczkach nie walczyli.
andrzej
24 stycznia 2018 o 17:08Dzięki Ukraińcom.
Kasko
25 stycznia 2018 o 23:50@ Andrzej Nie dzięki Ukraińcom, bo oddziały ukraińskie stanowiły nikłą cząstkę sił walczących przeciw bolszewikom. W dodatku na polecenie Piłsudskiego oddziały ukraińskie były oszczędzane i oddalane z najbardziej niebezpiecznych rejonów walk. Chodziło o to, że armia petlury miała charakter kadrowy, jednostki nie miały pełnych stanów osobowych a ich udział w wojnie był raczej symboliczny i miał cel bardziej propagandowy niż militarny. O wiele wiecej Ukraińców walczyło w szeregach Armii Czerwonej przeciw Polsce.
andrzej
27 stycznia 2018 o 21:24Kaśko.
Niektórzy polscy historycy znaczną rolę przypisują wojskom Bezruczki w tzw. ” Cudzie nad Wisłą”/
Zauważyłem pewną prawidłowość na tym forum. Tylko Polacy są ok. a wszyscy inni to paskudy i nieudacznicy.
W szeregach Armii Czerwonej walczyło wielu Ukraińców.
Podobnie jak w czasie 2 wojny światowej. Pytanie – ilu z nich walczyło dobrowolnie?
A czy wiesz ilu Ukraińców walczyło w szeregach wojska polskiego broniąc Polski przed Hitlerem w 39 roku? Dziesiątki tysięcy. A wiesz ilu ich było np. w Armii Andersa?
Ten fakt jest przemilczany a np. obydwaj moi dziadkowie – byli żołnierzami (oczywiście Ukraińcy) – kampanii wrześniowej. W nagrodę w 1947 roku wysiedlono ich z rodzinnych wsi.