Reforma kodeksu wizowego coraz bliższa. 19 czerwca ambasadorzy Unii Europejskiej zatwierdzili w imieniu Rady mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w tej sprawie. Europejscy urzędnicy obiecują, że o wizę Schengen będzie łatwiej, wydawana będzie szybciej i na dłuższy okres. Ale dla Białorusinów mamy też gorsze wiadomości.
Reforma systemu wizowego była zapowiadana przez władze UE jeszcze w marcu tego roku. Najważniejsza zmiana – tak przynajmniej uważają urzędnicy komisji – ma polegać na skróceniu czasu oczekiwania na wydanie wiz – z 15 do 10 dni, a wnioski wizowe można będzie składać nie na trzy miesiące przed wyjazdem, ale pół roku (nie wcześniej niż 6 msc. i nie później niż 15 dni), a sama procedura wypełnienia, podpisania i składania wniosków ma się odbywać drogą elektroniczną.
Ponadto precyzyjniej ma zostać określony kraj, który będzie rozpatrywać wnioski wizowe, na podstawie których turysta będzie mógł odwiedzić kilka krajów.
Zostanie też wdrożone jednolite podejście do wydawania wiz wielokrotnego wjazdu na 1-5 lat dla zwykłych turystów z „dobrą historią wizową”.
I wreszcie najbardziej przykra dla Białorusinów zmiana, – wzrost cen wiz Schengen do 80 euro. Obecnie standardowa opłata wynosi 60 euro.
„Ten niewielki wzrost (jak dla kogo – red.) pozwoli państwom członkowskim na utrzymanie wymaganej liczby personelu konsulatów, zapewni zwiększenie kontroli efektywności i modernizację sprzętu i oprogramowania IT bez dodatkowych zakłóceń dla osób ubiegających się o wizę” – czytamy w komunikacie KE.
Proponuje się przegląd cen wiz co trzy lata (obecna cena utrzymuje się od roku 2007).
Białoruś od kilku lat prowadzi negocjacje w sprawie cen wiz Schengen dla swoich obywateli, zabiega o obniżkę do 35 euro. Tymczasem Białorusini, którzy są liderami w liczbie otrzymywanych wiz Schengen na mieszkańca, zamiast mniej zapłacą więcej. Ukraińcy od roku cieszą się „bezwizem”.
Nowe regulacje mają również przyczynić się do poprawy współpracy krajów członkowskich UE z państwami trzecimi w zakresie readmisji nielegalnych migrantów.
Kodeks wizowy wszedł w życie w 2010 roku.
Kresy24.pl/consilium.europa.eu/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!