Strona ukraińska przypomniała, że zatrzymanie ukraińskich marynarzy przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej było naruszeniem Konwencji ONZ o prawie morza i międzynarodowe prawa zwyczajowego.
Wiceminister spraw zagranicznych Ołena Zerkal, reprezentująca Ukrainę w Międzynarodowym Trybunale Prawa Morza Narodów Zjednoczonych, wezwała Trybunał do zobowiązania Rosji do uwolnienia marynarzy Ukrainy i zwrotu zagarniętych okrętów. Poinformowała o tym podczas przesłuchań przed Trybunałem w Hamburgu.
– Ci wojskowi ścigani są za popełnienie przestępstwa – nielegalne przekroczenie granicy państwowej Federacji Rosyjskiej – i prowadzone są przeciw nim postępowania przygotowawcze. Ich zatrzymanie zostało dwukrotnie przedłużone przez rosyjskie sądy. Do drugiego przedłużenia ich aresztu doszło trze tygodnie temu, dwa dni po tym, kiedy Ukraina zwróciła się do Trybunału o zastosowanie wobec Rosji środków nadzwyczajnych. To tylko kolejny przykład konsekwentnego braku poszanowania prawa międzynarodowego przez Rosję – podkreśliła.
Przypomniała też, że Rosja zignorowała prośby Ukrainy o rozwiązanie sporu środkami dyplomatycznymi.
– Zachowanie Rosji stanowi rażące naruszenie Konwencji i międzynarodowego prawa zwyczajowego. Chcę podkreślić, że Krym jest integralną częścią Ukrainy, a wody, nawet jeśli Rosja zatrzyma ukraińskie okręty na swoich wodach terytorialnych lub wyłącznej morskiej strefie ekonomicznej, immunitet okrętów wojennych j, na których zatrzymano jednostki, to wody terytorialne Ukrainy lub wyłączna strefa ekonomiczna Ukrainy. Działania Rosji w każdym przypadku naruszałyby Konwencję jest podstawowym prawem suwerena w prawodawstwie międzynarodowym. Okręty i ich załogi nie mogą być zatrzymany przez organy ścigania państw obcych i podlegać jurysdykcji sądów zagranicznych – poinformowała.
Podkreśliła, że każdy kolejny dzień przetrzymywania przez Rosję ukraińskich marynarzy, każda kolejna czynność śledcza lub przesłuchanie, każda rozprawa sądowa „tylko pogłębia spór między stronami”. „Trybunał stwierdził wcześniej, że okręt jest wyrazem suwerenności jego kraju. Oświadczył, że każdy dzień przetrzymywania okrętu powoduje materialną i nieodwracalną szkodę dla prawnych i praktycznych interesów państwa właściciela” – powiedziała Zerkal.
– Jeśli chodzi o członków załogi, Trybunał wielokrotnie podkreślał, że zasady humanitaryzmu w prawie morza muszą być stosowane, ponieważ są stosowane w innych obszarach wobec czterech [rannych – red.] członków załóg ukraińskich okrętów i ich rodzin – dodała wiceminister.
Powiedziała również, że „szkody wyrządzone Ukrainie, jej okrętom i członkom załóg są poważne i rosną z każdym dniem”. Według niej sytuacja jest „niezwykle pilna”. „Dlatego dziś Ukraina prosi Trybunał o zastosowanie tymczasowych środków, które wymagają od Rosji natychmiastowego zwrotu okrętów Ukrainy oraz zwolnienia członków ich załóg i powrotu ich na Ukrainę” – podsumowała.
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!