Rada Ministrów Ukrainy podjęła decyzję o wypowiedzeniu umowy z Białorusią o unikaniu podwójnego opodatkowania i przeciwdziałaniu uchylaniu się od płacenia podatków, poinformował ukraiński rząd. Niewykluczone, że jest to odpowiedź na zawartą przedwczoraj rosyjsko-białoruską umowę o ujednoliceniu podatku VAT w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.
Ukraińcy przekonują, że wypowiedzenie umowy przyspieszy zerwanie więzi gospodarczych i finansowych z Białorusią jako sojusznikiem Rosji..
W związku z rozwiązaniem umowy Ukraina nie będzie zobowiązana do wymiany informacji z Białorusią w kwestiach podatkowych.
Białoruski budżet nie otrzyma środków od pracujących na Ukrainie mieszkańców. Wszystkie dochody mieszkańców Białorusi uzyskane ze źródeł na Ukrainie będą podlegały ogólnej stawce podatkowej w wysokości 15%, zamiast preferencyjnej stawki ustalanej corocznie na 10%.
Ponadto ukraiński budżet nie straci środków w związku z przekazaniem podatku zapłaconego na Białorusi przez mieszkańców Ukrainy.
Przypomnijmy, przedwczoraj Rosja i Białoruś podpisały porozumienie w sprawie ogólnych zasad opodatkowania pośredniego – podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku akcyzowego.
Dokument został podpisany w poniedziałek w Moskwie przez ministrów finansów Białorusi i Rosji Jurija Sieliwerstowa i Antona Siłuanowa po rozmowach premierów obu krajów Romana Gołowczenki i Michaiła Miszustina.
Zgodnie z umową do 1 stycznia 2023 r. strony muszą dostosować swoje przepisy podatkowe dotyczące podatku VAT i akcyzy do postanowień umowy. W szczególności stawki akcyzy na określony w umowie minimalny wykaz towarów i usług nie mogą być niższe niż stawki minimalne przewidziane w umowie.
Ponadto umowa ustanawia wykazy transakcji (obrotów), które są ujednolicone dla obu krajów i są zwolnione z VAT lub podlegają opodatkowaniu VAT według obniżonej stawki podatkowej.
Dokument przewiduje również stworzenie zintegrowanego systemu do administrowania podatkami pośrednimi, który będzie zawierał informacje o transakcjach podatników VAT z dwóch krajów zarejestrowanych w urzędach skarbowych od 1 stycznia 2023 roku.
Ponadto w ramach umowy planowane jest powołanie ponadnarodowego komitetu podatkowego, który będzie monitorował przestrzeganie przez strony zawartych umów.
Umowa została podpisana w ramach realizacji 28 programów związkowych zatwierdzonych dekretem Naczelnej Rady Państwa Państwa Związkowego z dnia 4 listopada 2021 r.
Wcześniej organy podatkowe Białorusi i Rosji podpisały porozumienie o opracowaniu i wdrożeniu zintegrowanego systemu zarządzania podatkami pośrednimi.
Zgodnie z umową wdrożenie tego systemu do eksploatacji próbnej powinno nastąpić w listopadzie br., do eksploatacji przemysłowej nie później niż 31 stycznia 2023 r.
Opr. TB, kmu.gov.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!