Ukraina chce przedstawić amerykańskim władzom listy celów w Rosji, w które mogłaby przeprowadzić uderzenia rakietowe, jeśli USA zniosą ograniczenia w użyciu amerykańskiej broni dalekiego zasięgu.
Według portalu Politico Ukraina wykorzystuje tę listę jako ostateczną próbę przekonania Waszyngtonu do zniesienia ograniczeń w użyciu amerykańskiej broni w Rosji. Chociaż Ukraina już wcześniej przekazała USA niektóre ze swoich potencjalnych celów w Rosji, lista ta powinna być bardziej szczegółowa.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i dyrektor Kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak będą w tym tygodniu w Waszyngtonie i planują przedstawić tę listę administracji Joe Bidena podczas negocjacji, podają trzy poinformowane źródła.
Stany Zjednoczone od miesięcy twierdzą, że zniesienie ograniczeń nie będzie miało strategicznego znaczenia w wojnie, ponieważ Rosja przesunęła swoje najważniejsze cele, w tym samoloty, z dala od granicy. Źródła podają jednak, że Kijów określił kilka ważnych celów, w które może uderzyć dzięki rakietom dostarczanym przez USA. Ukraina ma nadzieję, że lista wzmocni jej kampanię mającą na celu przekonanie prezydenta Joe Bidena do zmiany stanowiska.
„Dla Ukrainy nie powinno być żadnych ograniczeń w zakresie zasięgu broni, ponieważ terroryści nie mają takich ograniczeń. Obrońcy życia nie powinni mieć żadnych ograniczeń w zakresie broni” – powiedział w poniedziałek Zełenski.
Wizyta Umerowa i Jermaka w Stanach Zjednoczonych ma miejsce w czasie, gdy Ukraina kontynuuje działania zaczepne obwodzie kurskim i zmaga się ze skutkami zmasowanego ataku rakietowego Rosji na jej sieć energetyczną.
Ukraińscy urzędnicy od dawna lobbowali w administracji Bidena, aby zniosła ograniczenia dotyczące amerykańskiej broni, aby jej wojsko mogło łatwiej rozpocząć ofensywę w Rosji i odepchnąć siły rosyjskie od granicy. Od początku wojny Amerykanie twierdzą, że obawiają się eskalacji w następstwie tej decyzji.
Chociaż eskalacja pozostaje problemem, administracja Bidena podkreśliła ostatnio swoje przekonanie, że nie wykorzystanie przez Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu nie zmieni sytuacji taktycznej, biorąc pod uwagę, że Rosja przenosi zasoby poza zasięg uzbrojenia, którym dysponuje Ukraina. Amerykańskie władze uważają także, że Ukraina nie posiada wystarczającej liczby systemów rakiet taktycznych, aby razić cele o dużej wartości w Rosji. Kijów wykorzystuje wiele dostarczonych rakiet w swoich operacjach ofensywnych na Krymie. To sa operacje, które przebiega pomyślnie dla Ukrainy. Stany Zjednoczone mają ograniczoną podaż ATACMS, które mogą wysłać na Ukrainę.
Ukraińscy urzędnicy i prawodawcy upierają się, że zniesienie wszelkich ograniczeń jest konieczne dla wysiłków wojennych kraju, argumentując, że zapewni to wojsku większą swobodę w walce z Rosją.
Nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie Umerow i Jermak przybędą do Waszyngtonu, ani jakie inne spotkania planują odbyć w czasie pobytu w USA. Podczas poprzednich takich podróży ukraińscy urzędnicy spotkali się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem i sekretarzem obrony Lloydem Austinem.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że polityka USA w sprawie ograniczeń „nie uległa zmianie”.
„W sumie nie jest to nowe pragnienie prezydenta Zełenskiego, ale jak mówiłem wiele razy, będziemy kontynuować rozmowy z Ukraińcami, ale zachowamy je dla siebie” – powiedział.
Niektórzy ukraińscy prawodawcy i urzędnicy twierdzą, że widzą oznaki tego, że niektórzy w administracji Bidena rozważają zniesienie ograniczeń w nadchodzących dniach. Anonimowy członek Partii Demokratycznej powiedział takżeportalowi, że administracja rozpatruje wniosek Kijowa. Biały Dom nie oświadczył oficjalnie, że rozważa jakikolwiek plan zmiany swojej polityki.
Według amerykańskiego urzędnika Zełenski i Biden rozmawiali telefonicznie w piątek, ale nie omówili konkretnie wniosku o zniesienie ograniczeń.
Obaj przywódcy rozmawiali na temat prośby dotyczącej wysłania przez USA dodatkowej broni dalekiego zasięgu. Rozmawiali także o działaniach wojsk rosyjskich w pobliżu Pokrowska i strategii obronnej Ukrainy.
Po rozmowie Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 125 mln dolarów. Tego samego dnia Stany Zjednoczone ogłosiły także wprowadzenie szeregu dodatkowych sankcji wobec Rosji.
Kijów i Waszyngton negocjują bezpośrednie spotkanie Bidena i Zełenskiego podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w przyszłym miesiącu, powiedział amerykański urzędnik.
Dzień wcześniej zastępczyni rzecznika prasowego Pentagonu Sabrina Singh powiedziała, że USA nie zmieniły swojego stanowiska w sprawie zezwolenia na użycie zachodniej broni do ataków dalekiego zasięgu na terenie Rosji.
Krótko przed tym okazało się, że Kanada zezwoliła Ukrainie na swobodne korzystanie z otrzymanych pojazdów opancerzonych na terytorium Rosji.
Opr. TB, politico.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!