Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wzywa Rosję do zaprzestania szykan i prześladowań Kościoła Prawosławnego Ukrainy oraz innych wspólnot wyznaniowych na czasowo okupowanym Krymie.
„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy potępia eksmisję wspólnoty Kościoła Prawosławnego Ukrainy z Katedry Świętych Równych Apostołów Książąt Włodzimierza i Olgi w Symferopolu” – czytamy w oświadczeniu.
Zdaniem MSZ Ukrainy ta decyzja władz okupacyjnych odzwierciedla politykę systematycznych prześladowań ukraińskiej społeczności prawosławnej na czasowo okupowanym Krymie. Zaledwie tydzień temu rosyjska administracja okupacyjna wręczyła arcybiskupowi Kościoła Prawosławnego Ukrainy Klimentowi dekret o rozbiórce świątyni w Eupatorii. W marcu ubiegłego roku administracja okupacyjna bezzasadnie zatrzymała samego arcybiskupa Klimenta, a w kwietniu odmówiła rejestracji miejscowej organizacji wyznaniowej na jego wniosek, w czerwcu zaś podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy najmu budynku, w którym znajdowała się obecna katedra. Z kolei w lipcu pod pozorem remontu budynku zostało rozkradzione wyposażenie katedry.
„Prześladowania ukraińskiej społeczności prawosławnej na Krymie mają na celu wymazanie ukraińskiej tożsamości na terytoriach czasowo okupowanych i wpisują się w politykę ucisku wszystkich wspólnot religijnych na Krymie, których Moskwa nie kontroluje” – poinformowało MSZ Ukrainy.
Największych represji doznają krymscy muzułmanie. Według obrońców praw człowieka 71 Krymian wyznania muzułmańskiego przybywa w więzieniach na podstawie sfabrykowanych dowodów. Ponadto, wbrew normom międzynarodowego prawa humanitarnego, Federacja Rosyjska rozszerzyła swoje ustawodawstwo na Krym, gdzie 8 tys. Świadków Jehowy zostało pozbawionych ochrony prawnej. Dwóch członków tej społeczności zostało aresztowanych przez administrację okupacyjną za przekonania religijne.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło uwagę, że rosyjska administracja okupacyjna na Krymie nadużywa ustawodawstwa w zakresie zwalczania ekstremizmu i stosuje przepisy administracyjne w celu zwalczania wspólnot religijnych. „Presja administracyjna wywierana jest nie tylko na Kościół Prawosławny Ukrainy. W tym roku okupant nałożył kary za działalność misyjną na rabina gminy żydów mesjanistycznych i imama muzułmańskiej społeczności w Ałuszcie. W sumie w czasie okupacji obrońcy praw człowieka zarejestrowali na Krymie 91 spraw administracyjnych przeciwko organizacjom religijnym i ich członkom z czego 73 dotyczyły grzywien administracyjnych na łączną kwotę ponad 1 mln rubli” – czytamy w oświadczeniu.
Jednocześnie tylko kościoły prawosławne kontrolowane przez patriarchę moskiewskiego pozostają wolne od przeszkód w ich działalności religijnej. „Wzywamy Federację Rosyjską, jako państwo okupacyjne, do przestrzegania norm prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego, oraz do zaprzestania prześladowań Kościoła Prawosławnego Ukrainy i innych wspólnot wyznaniowych na Krymie” – zaznaczyło MSZ.
Z kolei Ministerstwo ds. Reintegracji Terytoriów Okupowanych stwierdziło, że Ukraina we współpracy z partnerami międzynarodowymi rozważy kwestię zaostrzenia sankcji wobec osób zaangażowanych w prześladowania Kościoła Prawosławnego Ukrainy na terytorium anektowanego Krymu.
Opr. TB, https://mfa.gov.ua/
fot. http://ctrcenter.org/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!