AWPL stanowczo opowiada się za powrotem do poprzednich zapisów Ustawy o oświacie. Chce, aby w przyszłym roku nowa ustawa została wycofana, a na tegorocznym egzaminie obowiązywały daleko idące ulgi dla mniejszości narodowych, dla których litewski jest językiem wyuczonym, a nie ojczystym.
W litewskich mediach pojawiają się spekulacje i wręcz kłamliwe informacje o stanowisku Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w sprawach dot. oświaty mniejszości narodowych.
„W związku z tym, kolejny raz podkreślamy, że AWPL stanowczo opowiada się za powrotem do byłej redakcji Ustawy RL o oświacie” – czytamy w komunikacie biura prasowego AWPL, którego treść publikujemy poniżej:
„Przed kilkoma dniami kierownictwo AWPL spotkało się z wiceministrem oświaty i nauki Editą Tamošiūnaitė. Na spotkanie, któremu przewodniczył lider AWPL Waldemar Tomaszewski, przybyło kierownictwo frakcji AWPL w Sejmie w osobie przewodniczącej i wiceprzewodniczącej Rity Tamašunienė i Wandy Krawczonok, Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, poseł na Sejm RL Józef Kwiatkowski.
Podczas spotkania z wiceministrem oświaty i nauki Editą Tamošiūnaitė W pierwszej kolejności uczestnicy spotkania pochylili się nad pytaniem niezwykle istotnym dla wyborców: sytuacją oświaty mniejszości narodowych, przede wszystkim nad bolącym tematem, jakim jest ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. Postulat ujednolicenia egzaminu wcielono w życie na mocy nowej redakcji Ustawy o oświacie, którą w 2011 roku przyjął Sejm RL. Kierownictwo AWPL niezmiennie stoi na stanowisku, że ustawa ta dyskryminuje szkolnictwo mniejszości narodowych na Litwie.
Zapewnić ulgi uczniom szkół mniejszości narodowych
Podczas spotkania podkreślono, że w dobie obecnej, kiedy nacisk kładzie się przede wszystkim na indywidualny rozwój poszczególnych umiejętności młodzieży, nie może mieć miejsca sytuacja zrównania statusu języka ojczystego i języka wyuczonego. Poziom znajomości tych dwóch języków zawsze będzie się różnił: język wyuczony możemy znać bez zarzutu, jednak nigdy nie będzie on mógł konkurować z językiem ojczystym. Nie mniejsze znaczenie ma również fakt, że nie każdy uczeń może się pochwalić zdolnościami poliglotycznymi.
Uczestnicy spotkania byli jednomyślni co do konieczności podjęcia odpowiednich decyzji, by jeszcze w roku bieżącym uczniom szkół mniejszości narodowych (polskich, rosyjskich, białoruskich) zapewnić określone ulgi w tym zakresie.
Zachować sieć szkół, zwłaszcza w miejscowościach wiejskich
Na spotkaniu dyskutowano również o konkretnych możliwościach złagodzenia wygórowanych wymogów z zakresu komplektacji klas, które to wymogi stanowią rzeczywiste zagrożenie dla szkół mniejszości narodowych, zwłaszcza w miejscowościach z kilkoma placówkami oświatowymi.
Mówiąc o reformie oświaty, podkreślono potrzebę zachowania dotychczasowej sieci szkół, szczególnie wiejskich, które często są nie tylko ośrodkiem oświatowym, lecz również kulturalnym. Uczestnicy spotkania poruszyli również zagadnienie bardzo istotne dla placówek oświatowych, jakim jest planowana przez rząd litewski realizacja oświatowych projektów inwestycyjnych.
Kresy24.pl za: Biurem Prasowym AWPL
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!