Nowa jakość w edukacji historycznej, a także internetowy „magazyn” 20-letniego dorobku IPN z niepublikowanymi dotąd dokumentami – tak o nowym portalu przystanekhistoria.pl powiedział prezes Instytutu Jarosław Szarek. Prezentacja odbędzie się w środę o godzinie 11.
Portal przystanekhistoria.pl podtrzymuje pamięć o ludziach i ich czynach, które w czasach niewoli przybliżały nas do odbudowy niepodległego Państwa Polskiego, a z wolności oraz godności ludzkiej czyniły wartość najwyższą, reklamuje się portal..
Przystanekhistoria.pl to największy z dotychczasowych serwisów internetowych IPN. W Jego zasobach znajdą się największa biblioteka cyfrowa w Polsce, niepublikowane dotąd archiwalia, a także najświeższy stan badań w zakresie XX-wiecznej historii Polski. To m.in. 400 artykułów popularnonaukowych, tysiąc filmów i prawie 800 publikacji cyfrowych.
Przystanekhistoria.pl to nowa jakość w edukacji historycznej – zapowiada Jarosław Szarek, przekonując, że portal będzie prezentował w atrakcyjnej i przejrzystej formule najnowsze ustalenia historyczne nie tylko badaczy IPN, ale także osób współpracujących z Instytutem.
Portal będzie internetowym „magazynem” pokazującym – już dwudziestoletni i stale rosnący – dorobek Instytutu Pamięci Narodowej. Artykuły, dokumenty, wywiady, ikonografia i multimedia, książki, wystawy – historia z lat 1917-1990. Prace badaczy, bogactwo materiałów archiwalnych, ale także historyczną publicystykę, materiały edukacyjne. Nieprzypadkowo logiem nowego portalu są stojący na przystanku Józef Piłsudski, powstaniec warszawski i Anna Walentynowicz – trzy epoki, ale jeden cel – Polska niepodległa – powiedział Szarek.
Na nowym portalu znajdzie się również „nieograniczona liczba dokumentów z archiwum IPN – tych wytworzonych przez bezpiekę, ale również ofiarowanych przez blisko tysiąc darczyńców w ramach Archiwum Pełnego Pamięci”. Ponadto miłośnicy historii będą mogli korzystać z kalendarium, w którym każdego dnia znajdzie się od kilku do kilkunastu wydarzeń. Będzie też można przeczytać rozmowy ze świadkami historii.
ipn/tvp.ingo/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!