Przewodniczący ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) ds. Uregulowania sytuacji w Donbasie Leonid Krawczuk zaproponował przedstawicielom Federacji Rosyjskiej, że będą przestrzegać zawieszenie broni od 1 kwietnia. Niestety delegacja rosyjska nie poparła jego inicjatywy.
Przebieg negocjacji Ukraińcy przedstawili na portalu społecznościowym Facebooku.
Spotkanie rozpoczęło się od propozycji Krawczuka „zapewnienia, od godz. 00:00 1 kwietnia, pełnego i kompleksowego zachowania reżimu zawieszenia broni, którego rażące naruszenie przez stronę rosyjską w zeszłym tygodniu pochłonęło życie czterech ukraińskich żołnierzy”.
Krawczuka poparła specjalna przedstawiciel OBWE Heidi Grau oraz koordynator podgrupy ds. Bezpieczeństwa, przewodniczący Specjalnej Misji Monitorującej OBWE Yaşar Halit Çevik.
Çevik zaproponował: „przyjęcie wspólnego uzgodnionego oświadczenia TGK, w którym potwierdzi się chęć stron do wzmocnienia zawieszenia broni i ratowania życia cywilów i personelu wojskowego”.
„Niestety, ani propozycja Leonida Krawczuka, ani przedstawicieli OBWE nie znalazły poparcia ze strony delegacji rosyjskiej” – czytamy w oświadczeniu.
Podkreśla się też, że „stało się to pomimo odpowiednich wypowiedzi przywódców Niemiec i Francji, w których wczoraj podkreślali potrzebę przestrzegania zawieszenia broni w Donbasie”.
W związku z tym Krawczuk powiedział: „Nie rozumiem, dlaczego delegacja rosyjska nie uważa za konieczne skupienie się na ratowaniu życia ludzi”.
Jednocześnie delegacja ukraińska jasno określiła swoje stanowisko. „Uważamy, że niezwykle ważne jest przywrócenie pełnej zgodności z reżimem zawieszenia broni i wzmocnienie skutecznej kontroli nad jego wdrażaniem” – czytamy w oświadczeniu.
Zdaniem strony ukraińskiej „postęp we wszelkich innych kwestiach: politycznych, humanitarnych, gospodarczych oraz dalsza koordynacja działań stron jest problematyczna, jeśli nie zostanie spełniony główny, podstawowy warunek – całkowite i wszechstronne zawieszenie broni”.
„Powrót do pełnego i kompleksowego zawieszenia broni, którego potrzebę deklarowali także przywódcy N4 [czwórki normandzkiej – red.] i przedstawiciele OBWE, jest głównym warunkiem powodzenia dalszych negocjacji we wszystkich innych kwestiach” – czytamy w oświadczeniu.
Opr. TB, https://www.facebook.com/UkrdelegationTCG/
fot. https://www.facebook.com/UkrdelegationTCG/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!