W Gruzji oskarżenia o torturowanie więźniów wpłynęły na losy kampanii wyborczej. W Rosji torturować można bezkarnie.
24 listopada przeciwko biciu, torturom i wymuszaniu haraczy w kolonii karnej w Kopijsku na Uralu protestowali więźniowie i członkowie ich rodzin – łącznie około 1500 osób. Do spacyfikowania protestu użyto jednostek specjalnych policji OMON. Bliscy więźniów zostali poturbowani, kilkudziesięciu z nich zatrzymano.
Do opinii publicznej dociera coraz więcej informacji o torturach w rosyjskich więzieniach, zbiorowych głodówkach protestacyjnych i zabitych więźniach. Rosyjskie władze, które głośno potępiały za stosowanie tortur ekipę Micheila Saakaszwilego, twierdzą, że informacje o torturach w więzieniach w Rosji są „celową dezinformacją”.
Czy aby na pewno?
Z ogłoszonego niedawno przez ONZ-owski Komitet Przeciwko Torturom raportu wynika, że w Rosji liczba tortur rośnie, a osoby i organizacje monitorujące przestrzeganie praw człowieka są zastraszane.
Autorzy raportu wezwali rosyjskie władze do efektywnych działań na rzecz zapobiegania torturom i niedopuszczenia do bezkarności ich sprawców.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!