Parafia pw. św, Szymona i Heleny w Mińsku i Czerwony kościół w centrum stolicy, to miejsce ważne nie tylko dla białoruskich katolików ale i dla Polaków tam mieszkających.
Ufundował go 114 lat temu polski ziemianin z Mińszczyzny Edward Woyniłłowicz, a wezwanie otrzymał na pamiątkę zmarłych przedwcześnie jego dzieci Helenki i Szymona.
W 1923 świątynia została zbezczeszczona przez bolszewików, dziewięć lat później ostatecznie ją zamknięto, przekazując budynek Państwowemu Teatrowi Polskiemu Białoruskiej SRR. Przed II wojną światową zamieniono go na kino.
Podczas okupacji niemieckiej (1941–1944) kościół był otwarty dla wiernych, ale po zajęciu Mińska przez wojska radzieckie znów służył jako kino (Sawieckaja Biełarus).
W roku 1988 Polacy, członkowie miejscowego Stowarzyszenia „Polonia” z Mińska rozpoczęli walkę o zwrot kościoła wiernym, organizowali liczne protesty i głodówki. Udało się. Czerwony Kościół w Mińsku, został otwarty dla katolików jako pierwszy w Mińsku.
Po 34 latach władze Łukaszenki znów odebrały go wiernym. Tylko dlatego, że w 2020 roku, podczas rozpędzania protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich, świątynia dawała schronienie tym, którzy uciekali przed aresztowaniem i milicyjnymi pałkami. Pretekstem do zamknięcia Czerwonego kościoła był – przypomnijmy, zainscenizowany przez „nieznanych sprawców” niewielki pożar w jednym z pomieszczeń. Mimo próśb parafian, władze stanowczo nie zgadzają się na modlitwę w kościele lub choćby w jego pobliżu. Reżim uznał bowiem, że zgromadzenie modlących się katolików to nic innego jak „impreza masowa”. A za to – przypomnijmy, setki Białorusinów trafiło już do więzień.
Dla katolików z Mińska brak świątyni jest szczególnie dotkliwy w te dni, gdy wspomina się bliskich zmarłych. Co roku przed kościołem, przy grobie Edwarda Woyniłłowicza płonęło morze zniczy. Mińszczanie przynosili kwiaty, modlili się. W tym roku po raz pierwszy nie ma tam nic, okolica nie jest sprzątana, wszędzie leżą opadłe liście.
Niedawno zamknięto plebanię, gdzie odbywały się codzienne modlitwy, wystawienie Najświętszego Sakramentu i Msza święta w intencji zwrotu kościoła wiernym.
ba na podst. svaboda.org/katolik.life
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!