„Demontaż tych tablic – to nie jest po prostu wandalizm. To przestępstwo przeciw historii, uwłaczanie pamięci naszych obywateli i polskich jeńców wojennych, zabitych w piwnicach tego budynku, kolejna próba zanegowania znanych wszystkim i wielokrotnie udowodnionych i udokumentowanych zbrodni reżimu stalinowskiego” – czytamy w oświadczeniu niezależnej rosyjskiej organizacji Memoriał zajmującej się badaniem, upamiętnianiem i popularyzacją wiedzy o zbrodniach komunistycznych oraz obroną praw człowieka. Memoriał miał również udział w umieszczeniu tych tablic.
„7 maja 2020 roku z fasady dawnego budynku NKWD w obwodzie kalinińskim (dziś mieści się tam Państwowy Uniwersytet Medyczny w Twerze) zdjęto dwie tablice umieszczone w 1991 roku na pamiątkę ofiar terroru stalinowskiego. Napisy na zdemontowanych tablicach głosiły: „Ku pamięci zamęczonych. Tu od lat 30. do 50. mieścił się Urząd NKWD MGB dla obwodu kalinińskiego wraz z wewnętrznym więzieniem” oraz „Pamięci Polaków z obozu w Ostaszkowie, zabitych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze”. Demontaż tych tablic – to nie jest po prostu wandalizm. To przestępstwo przeciw historii, uwłaczanie pamięci naszych obywateli i polskich jeńców wojennych, zabitych w piwnicach tego budynku, kolejna próba zanegowania znanych wszystkim i wielokrotnie udowodnionych i udokumentowanych zbrodni reżimu stalinowskiego” – pisze Memoriał.
Twer w czasach komunistycznych nazywał się Kalinin, na cześć Michaiła Kalinina, przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRS w czasach stalinowskich, współodpowiedzialnego zresztą także za zbrodnię katyńską (jego nazwisko też znajduje się na rozkazie o zgładzeniu polskich oficerów).
Ludzie mordowani w więzieniu w Twerze od lat 30. byli zakopywani w masowych grobach w Miednoje.
„To podwójnie obrzydliwe, że była to prowokacja zaplanowana tuż przed 75. rocznicą Zwycięstwa w II wojnie światowej. Władze Tweru nie powstrzymały się przed zbezczeszczeniem naszego święta. Jeśli władze Federacji Rosyjskiej nie podejmą niezwłocznie konkretnych kroków, to w gazetach całego świata artykuły o rocznicy Zwycięstwa będą sąsiadować z informacją o niszczeniu w Rosji pamięci o jednej z największych zbrodni II wojny światowej” – oświadcza oddział ds międzynarodowych Memoriału.
Oprac. MaH, memo.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!