Rosyjska partia Jabłoko wysunęła Grigorija Jawlinskiego jako swojego oficjalnego kandydata na urząd prezydenta Rosji w wyborach zapowiedzianych na wrzesień 2018 roku.
Oprócz Jabłoka, kandydaturę Jawlinskiego poparli Dmitrij Gudkow – niezależny deputowany w Dumie Państwowej i Władimir Ryżkow – lider ruchu Wybór Rosji.
Czy rosyjska opozycja zjednoczy się przed wyborami? Za konieczność uważa to popierający Jawlinskiego Dmitrij Gudkow. „W realiach dzisiejszej Rosji konkurencja między demokratami, to konkurencja o miejsce w policyjnej suce lub na cmentarzu” – cytuje Gudkowa Free Russia za TV Dożd’. Jego daniem, wojną może powstrzymać tylko poważna siła polityczna zdolna do utworzenia wpływowej frakcji w następnej Dumie.
Rosyjski ekonomista i polityk Grigorij Aleksiejewicz Jawlinski (1952) urodził się we Lwowie. Ukończył studia w Moskiewskim Instytucie Gospodarki Narodowej im. Plechanowa, tu ukończył studia doktoranckie i otrzymał stopnień doktora ekonomii. Współautor projektu reformowania gospodarki ZSRS „400 dni zaufania” (pod nazwą „500 dni” projekt został przekazany Jelcynowi – ówczesnemu Przewodniczącemu Rady Najwyższej Federacji Rosyjskiej). Jawliński otrzymał nominację na wicepremiera FR i przewodniczącego Komisji Państwowej do spraw reformy gospodarczej.
20 sierpnia 1991 roku wystąpił z KPZR. W 1993 został liderem bloku wyborczego „Jawliński-Bołdyriew-Łukin” (od 2001 „Jabłoko”) – partia była obecna w Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej Rosji 1pierwszej, drugiej i trzeciej kadencji.
Był kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich 1996 – zajął 4. miejsce (głosowało na niego 7,4 proc. wyborców). W 1999 opowiedział się za impeachmentem Borysa Jelcyna. Ptem nastał Putin…
W 2008 Jawlinski odszedł ze stanowiska przewodniczcego partii „Jabłoko” (zastąpił go Siergiej Mitrochin). Pracował jako wykładowca w Wyższej Szkole Ekonomiki. Planował start w wyborach prezydenckich 2008. Startował z listy partii „Jabłoko” w wyborach do Dumy Państwowej w 2011 roku.
W wyborach prezydenckich 2012 Centralna Komisja Wyborcza oświadczyła, że „nie widzi szans” na zarejestrowanie Jawlinskiego jako kandydata na prezydenta Rosji – zakwestionowano 25,6 proc. z 600 tys. skontrolowanych podpisów poparcia dla niego (Rosjanie wybrali wtedy Putina pierwszy raz na 6-letnią kadencję głowę państwa – przedtem trwała 4 lata).
Jawlinski jest żonaty, ma dwóch synów, mieszkających w Londynie (wg danych na 2012 rok). Zna angielski i ukraiński.
Kresy24.pl
3 komentarzy
Tomson
29 lutego 2016 o 14:34Opozycja w Rosji to komuniści i socjaliści. A te prozachodnie bęcwały jak się zjednoczą to może przekroczą 5%, a na próg 7% raczej nie mają szans . :o)
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_legislative_election,_2011#Results
jubus
29 lutego 2016 o 17:12Są jeszcze nacjonaliści, uczestniczący w Ruskim Marszu. Ja ich popieram od zawsze.
Tomson
7 marca 2016 o 15:28Ale wiesz że to swołocz tego samego kalibru co neobanderowcy na Ukrainie?