Korea Południowa może wysłać na Ukrainę personel wojskowy i wywiadowczy. Jeśli do tego dojdzie, będzie to odpowiedź na wysłanie przez Korea Północną na Ukrainę swoich wojska w celu wsparcia Rosji. Poinformował o tym tygodnik „Newsweek”, powołując się na południowokoreańskie media.
Media, cytując urzędnika wywiadu Korei Południowej, podały, że rząd i wojsko Republiki Korei „rozważają plan wysłania odpowiedniej liczby personelu, w tym oficerów wywiadu, specjalizujących się w Korei Północnej, i ekspertów od taktyki wroga na Ukrainę.
Południowokoreańscy wojskowi będą na Ukrainie przeprowadzać przesłuchania lub pomagać w tłumaczeniach, jeśli północnokoreańscy żołnierze zostaną wzięci do niewoli przez siły ukraińskie. Będą także przekazywać Ukrainie informacje na temat taktyki wojskowej, doktryny i operacji Korei Północnej.
Z kolei południowokoreańskie ministerstwo obrony oświadczyło, że „w postawie otwartej” rozważy podjęcie działań w zakresie ewentualnych dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę. Wcześniej władze południowokoreańskie zapewniały Ukrainie wyłącznie pomoc humanitarną.
Prawo Korei Południowej zabrania swoim obywatelom udziału w działaniach wojskowych za granicą bez specjalnego zezwolenia rządu. Częściowo wynika to z faktu, że Korea stara się zachować neutralne stanowisko w wielu konfliktach międzynarodowych i nie chce angażować swoich obywateli w wojny w innych krajach, a także z napiętej sytuacji w stosunkach z KRLD. Naruszenie tych zasad może skutkować odpowiedzialnością karną.
Już w lutym 2022 roku władze w Seulu zakazały swoim obywatelom podróżowania na Ukrainę. Jednak na początku wojny na pełną skalę okazało się, że na Ukrainę przybyła grupa ochotników (byłych żołnierzy sił specjalnych) z Korei Południowej, aby przyłączyć się do odpierania rosyjskiej inwazji. Grupie przewodniczył bloger i były żołnierz sił specjalnych Lee Geun. Seul zagroził wówczas odebraniem mu obywatelstwa.
Kiedy w maju 2022 r. Lee Geun wrócił do domu po odniesieniu ran, rząd Korei Południowej wniósł przeciwko niemu sprawę za naruszenie prawa paszportowego w związku z wyjazdem na Ukrainę bez oficjalnego pozwolenia.
Ponadto w Korei Południowej obowiązują ograniczenia w eksporcie broni i udziale jej obywateli w operacjach wojskowych poza granicami kraju. Seul nie eksportuje broni do krajów objętych aktywnym konfliktem, takich jak Ukraina. Wynika to z polityki rządu polegającej na nieingerencji w konflikty zbrojne, w których istnieje ryzyko eskalacji.
Opr. TB, newsweek.com
4 komentarzy
Enricco
22 października 2024 o 13:00Zapraszamy przyjaciół z Seulu na Ukrainę i pozdrawiam dwóch panów, którzy w lipcu, na granicy z Koreą Płn. na makiecie pokazali mi najważniejsze punkty, gdzie spotkał się Trump z Kimem i gdzie stoją puste budynki, z których szczekają psy z głośnika.
Jagoda
22 października 2024 o 13:15Aha proxy wojna nabiera zupełnie nowej jakości !
Jagoda
22 października 2024 o 13:17A na końcówce tej wojenki będą ze sobą walczyć Eskimosi z Apaczami !
Martin
22 października 2024 o 14:52Poczekajmy, a zobaczymy. Z tego co wyczytałem to NSI (wywiad w Seulu na którego informacje powołują się wszyscy) twierdzi ze, Pjongjang wysłał na Ukrainę 1500 swoich „sil specjalnych” nie licząc już obecnych tam oficerów szkoleniowych, którzy są tam od wiosny 2024. NSI również twierdzi ze Pjongjang dodatkowo przygotowuje w obozach szkoleniowych ok. 10 tys. żołnierzy, ale nie ma żadnych informacji czy i kiedy pojawia się w Ukrainie. NSI myśli, że jest to polityczny manewr Putina, chodzi o ochłodzenie separastycznych poglądów na wschodzie Kacapi, a i dodatkowa wiadomość do zachodu przed rozmowami pokojowym, słuchaj Sleepy Joe, jak będę chciał, to se zawsze mogę ściągnąć Koreańczyków, aby mi wojowali, tak ze nie myśl ze ja te woje przegrywam i potrzebuje pokoju.