Amerykańscy senatorowie zaproponowali nowy, bardziej restrykcyjny projekt ustawy, nakładający na Rosję sankcje. Dotkną sektor naftowy, bankowy i wydobywczy, poinformowała w środę agencja Reutera.
Projekt ustawy „O ochronie amerykańskiej bezpieczeństwa przed agresją Kremla” w wersji z 2019 roku jest jeszcze bardziej restrykcyjną wersję projektu ustawy Menendeza — Grahama, z sierpnia 2018 roku. Ta ustawodawcza inicjatywa nazwana projektem „sankcji z piekła”, wywołała panikę na rynku rosyjskim: rubel w sierpniu spadł o ponad 10%.
W pierwszej wersji ustawy skoncentrowano się na długu państwowym Rosji i blokowaniu operacji rosyjskich banków państwowych. Teraz senatorowie poszli dalej i proponują:
– sankcje wobec rosyjskich banków, które wspierają próby podważania przez Rosję demokratycznych instytucji w innych krajach;
– sankcje przeciwko inwestycjom w rosyjskie projekty skroplonego gazu ziemnego (LNG) poza granicami Rosji;
– sankcje wobec polityków, oligarchów, którzy przyczyniają się do bezprawnych lub korupcyjnych działań na rzecz Władimira Putina (oraz ich rodzin);
Tak jak w poprzedniej wersji ustawy, sankcje dotkną rosyjskiego długu publicznego i sektora cybernetycznego.
Za agresję na Ukrainie
Oddzielny blok w projekcie ustawy poświęcono sankcjom za agresję Rosji na Ukrainie. I tak przewidziano;
sankcje przeciwko agentom FSB, zamieszanym w atak na ukraińskie okręty wojskowe w cieśninie kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku;
sankcje wobec rosyjskiego przemysłu stoczniowego, w przypadku jeśli Rosja złamie swobodę nawigacji w cieśninie kerczeńskiej lub gdzie indziej;
sankcje za wsparcie projektów dot. rozwoju zasobów ropy naftowej w Rosji i przeciwko rosyjskich projektów naftowych za granicą.
Co jeszcze w projekcie ustawy
Zapis o wsparciu NATO, zakazujący prezydentowi USA wyjście z sojuszu bez zgody senatu USA. Jest też punkt, który musi zostać zaakceptowany przez Departament Stanu USA, a dotyczy przyznania Rosji statusu kraju — sponsora terroryzmu.
Kolejny punkt dotknie firmy ubezpieczające nieruchomości. Nakłada na nie obowiązek udzielania informacji o klientach nabywających drogie nieruchomości w USA. Jest też raport o bogactwie i aktywach Władimira Putina i raport o zabójstwie Borysa Niemcowa.
Demokratyczny senator Menendez powiedział, że ustawa jest reakcją Kongresu na katastrofę humanitarną w Syrii, do której przyczyniła się Rosja, agresję na Ukrainie i oraz „nieustanne podważanie międzynarodowych norm”.
Graham w mailu do agencji Reutera napisał, że celem senatorów zabiegających o nowe sankcje jest „zmiana status quo i podjęcie bardzo znaczących kroków przeciw putinowskiej Rosji”.
Jakie sankcje w perspektywie?
Stany Zjednoczone i Unia Europejska pracują nad nowym wspólnym pakietem sankcji przeciwko Rosji za tzw. „incydent kerczeński”. Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej omówią perspektywy dalszych sankcji na spotkaniu w Brukseli 18 lutego.
Stany Zjednoczone są zobowiązane wprowadzić drugi pakiet sankcji przeciwko Rosji za użycie broni chemicznej w brytyjskim Salisbury. Będą to szerokie ograniczenia na eksport do Rosji/import z Rosji, zakaz latania do USA dla „Aeroflota”. Sankcje miały wejść w życie już w listopadzie, ale przez cały czas przekłada się termin ich wprowadzenia.
Kresy24.pl
1 komentarz
observer48
14 lutego 2019 o 19:58Jankesi dopadną kacapów tak, czy owak.