Formalnie na Ukrainie obowiązuje zakaz bezprawnej wycinki drewna. Jednak według gazety „The Guardian” prowadzona jest wycinka drzewa w tak zwanych „cichych” okresach, kiedy nie można jej prowadzić w okresie lęgowym ptactwa i rozrodczym dzikiej zwierzyny. Ustalenia w tej sprawie poczyniła organizacja ekologiczna „Earthsight”. Ukraińscy drwale wykorzystują luki prawne, które pozwalają na „wycinkę sanitarną” w okresie zakazu wyrębu. Co więcej, drewno z Ukrainy trafia do zakładów produkcyjnych szwedzkiego koncernu meblowego IKEA.
Wycinka sanitarna lasów jest korzystna w powstrzymywaniu chorób drzewostanu i walki ze szkodnikami , m.in. chrząszcza europejskiego. Tyle że często trudno ustalić, ile drzew należy wyciąć i czy dzieje się to pod ścisłą kontrolą. „Earthsight” znalazła dowody na pozyskiwanie drewna w okresach zakazu wyrębu na wiosnę i wczesnym latem od 2018 do 2020 roku. Naruszenia zdarzały się w latach poprzednich, jednak dowody przyniosły właśnie wspomniane badania.
I tak, według raportu „Earthsight” część pozyskanego drewna została pozyskana przez firmy, które zaopatrują dostawców szwedzkiego producenta mebli IKEA. IKEA zaprzecza wszelkim naruszeniom z jej strony, ale zadeklarowała, że zerwie współpracę z każdym dostawcą, który narusza przepisy ochrony środowiska.
„IKEA nie przyjmuje nielegalnie pozyskanego drewna do swoich produktów. Kiedy natrafimy na jakiekolwiek informacje wskazujące, że drewno, które nie spełnia naszych wymagań, trafiło lub może trafić do naszego łańcucha dostaw, natychmiast podejmujemy działania zaradcze” – zapewnił szwedzki koncern.
IKEA dodała, że specjaliści od pozyskiwania drewna przeprowadzili w ubiegłym roku kilka audytów na Ukrainie i w Rumunii, i nie stwierdzili żadnego przypadku nielegalnego pozyskiwania drewna. Ostatni audyt został przeprowadzony w kwietniu 2020 r. i nie wykrył nielegalnej dostawy drewna. Firma rozpoczęła także niezależną weryfikację dostawcy, któremu „Earthsight” zarzucił, że dokonał wyrębu z naruszeniem prawa. Chodzi o firmę VGSM.
„Poważnie potraktowaliśmy problemy poruszone w najnowszym raporcie „Earthsight” i natychmiast rozpoczęliśmy dochodzenie ze wszystkimi wymienionymi partnerami” – powiedziała rzeczniczka IKEA.
Firma VGSM poinformowała gazetę „The Guardian”, że las, o którym mowa w raporcie „Earthsight”, znajduje się w pobliżu wsi Wielikij Byczkow na Ukrainie, a wyrąb odbywa się zgodnie z ukraińskim prawodawstwem.
Jednak dowody przedstawione przez Guardiana wskazują na korupcję w ukraińskiej służbie leśnej i, co najmniej, niedbałość szwedzkiego koncernu meblowego.
Opr. TB, https://www.theguardian.com/
fot. https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!