Rosja zmodernizowała bunkier do składowania broni jądrowej w pobliżu Kaliningradu, napisał w poniedziałek brytyjski dziennik „The Guardian”. Potwierdzać to mają zdjęcia satelitarne obwodu kaliningradzkiego opublikowane przez Federację Amerykańskich Naukowców (FAS).
Zdjęcia satelitarne wskazują, że Rosja rozbudowała bunkier na broń nuklearną w Kulikowie, położonym 50 km od granicy z Polską. Jak podkreślają naukowcy z FAS, modernizowany na bałtyckim wybrzeżu bunkier (między Polską a Litwą) „posiada wszystkie cechy typowych magazynów broni nuklearnej”. Dyrektor projektu informacji nuklearnej FAS Hans Kristensen twierdzi, że wokół bunkra znajduje się „potrójne ogrodzenie”, a budowla ma nowe betonowe pokrycie dachowe, które zaczęto montować w 2016 roku.
„Monitorujemy to miejsce od dłuższego czasu, w przeszłości były pewne ulepszenia, ale nigdy na taką skalę jak obecnie. Po raz pierwszy widzimy, że jeden z bunkrów został wykopany i najwyraźniej wyremontowany” – powiedział Hans Kristensen.
„Te zdjęcia nie dowodzą, że obecnie w Kaliningradzie znajduje się broń nuklearna, ale pokazują, że jest to aktywne miejsce” – dodał.
Według przedstawiciela FAS nie jest do końca jasne, czy rosyjskie wojsko dysponuje w tym miejscu głowicami nuklearnymi lub czy obiekt jest modernizowany, aby można było szybko przetransportować głowice do bunkru w Kulikowie.
Hans Kristensen powiedział, że nie jest jasne, jakie głowice nuklearne będą znajdowały się w odnowionym bunkrze, ale – jak podkreśla – znajduje się on znacznie bliżej bazy morskiej niż bazy rakietowej położonej w głębi lądu.
Kresy24.pl/charter97.org/ba
2 komentarzy
Jarema
19 czerwca 2018 o 09:36Coraz silniejsza rosyjska presja na Polskę i Europę. Nie wiadomo, czym jeszcze po iskanderach i broni atomowej będą straszyć Rosjanie? Już pozostanie tylko groźba ich użycia, ale tak funkcjonowało ZSRR i obecne post-ZSRR.
Sygnał dla Polski poważny. Rozważenie wstąpienia do programu NATO Nuclear-Shering wskazane.
observer48
19 czerwca 2018 o 10:26Amerykańskie taktyczne bomby termojądrowe B61 mają zdolność penetracyjną bunkrów o stropach żelbetowych do 70 m w głąb i celność do 15m (B61 Mode 12) oraz około 100 m (starsze modele) i siłę podziemnego wybuchu od jednej do 500 kiloton TNT. Również zakupione przez Polskę pociski AGM-A i B JASSM i JASSM ER mają zdolności penetracyjne bunkrów żelbetowych, celność do kilku metrów i mogą przenosić głowice konwencjonalne, termobaryczne i termojądrowe o wadze do 500 kg.