Trzecia już konferencja z cyklu „Rozbite Imperium” odbędzie się 25 – 26 listopada – tym razem w Polsce, w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Organizowana jest w stulecie odzyskania niepodległości przez państwa, które powstały po upadku Imperium Rosyjskiego. Dwie poprzednie odbyły się w Kijowie oraz Tbilisi. Udział w konferencji zapowiedzieli naukowcy, dyplomaci, dziennikarze, działacze i politycy z Białorusi, Ukrainy i państw kaukaskich oraz Polski.
Wystąpienia wprowadzające i panele dyskusyjne będą poświecone tematom: „W tyglu dróg do niepodległości i tworzenia się koncepcji bytu państw obszaru Międzymorza”, „Miejsce Ukrainy w polityce niepodległościowej Józefa Piłsudskiego”, „Tworzenie własnej wojskowości – tworzenie własnej niepodległości”, „Misja narodowa szkoły, wychowawcy i nauczyciela w dziełach Lucjana Zarzeckiego oraz na tle ideałów II RP”, „Od upadku caratu do permanentnej rewolucji”, „Czy rzeczywiście imperium upadło?”, „Niepodległość wczoraj i dziś. Debata z udziałem młodzieży z Państw Partnerstwa Wschodniego”, „Ferment na wschodzie – Białoruska Republika Ludowa, Ukraińska Republika Ludowa, Krymska Republika Ludowa i Zakaukaska Demokratyczna Republika Federacyjna”, „Białoruś – Niespełniona niepodległość”, „Jak zbudować państwo? – powstanie Białoruskiej Republiki Ludowej”, „Współczesne stosunki polsko-ukraińskie a Ukraińska Republika Ludowa i Zachodnioukraińska Republika Ludowa”, „Koncepcje i problemy federalizmu w Rosji w 1917 r.”, „Miejscowy konstytucjonalizm jako wyraz rosyjskiego federalizmu”, „Konserwatywne nurty w Ukraińskiej Republice Ludowej”, „Symbole i odznaczenia bałachowców”, „Nieznane elementy polsko-gruzińskich stosunków w dobie upadku Imperium”, Dziedzictwo pierwszej niepodległości i odzyskanej niepodległości w XX wieku, „Ekonomiczne podstawy Międzymorza w myśli Ojców Założycieli II RP”, „Adriatycko-bałtycko-czarnomorska integracja: od niepodległości do niezależności”, „Putinowska oferta dla Europy”, „Współpraca polskich i ukraińskich środowisk narodowych w kontekście budowy Międzymorza”, „Wizja nowego korytarza transportowego Bałtyk – Morze Czarne”, „Historia i współczesność ruchów pacyfistycznych w służbie Kremla. Przykład państw bałtyckich”, „Czy prawosławie sklei imperium?”, „Rozbite Imperium – pokolenia przeszłe i obecne wobec wyzwania niepodległości”.
Po zakończeniu pierwszego dnia konferencji w Gmachu Sejmu odbędzie się prezentacja filmu dokumentalnego „Przyjaźń w cieniu Kremla”(reż. Maciej Grabysta i Wojciech Jachymiak). Konferencja odbędzie się pod patronatem poseł Małgorzaty Gosiewskiej. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent II Wymiar wschodni polskiej polityki zagranicznej 2017.
Kresy24.pl (HHG)
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!