W Wilnie na gmachu Ministerstwa Oświaty, Nauki i Sportu odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Jędrzejowi Śniadeckiemu, twórcy podstaw biochemii na świecie, lekarzowi, pedagogowi, profesorowi Uniwersytetu Wileńskiego.
Jędrzej Śniadecki (1768–1838) z wykształcenia był lekarzem, współzałożycielem Towarzystwa Lekarskiego Wileńskiego i wydawcą czasopisma naukowego „Dziennik Chirurgii i Farmacji”.
Nazywany także „ojcem polskiej chemii” – jest najwybitniejszym polskim chemikiem początków XIX wieku, twórcą polskiej terminologii chemicznej, jednym z pierwszych wykładowców chemii w języku polskim oraz autorem „Początków chemii” – pierwszego napisanego w języku polskim akademickiego podręcznika z tej dziedziny nauki.
Jędrzej Śniadecki był również publicystą. Swoje satyryczno-polemiczne artykuły drukował głównie na łamach tygodnika „Wiadomości Brukowe”, pierwszego polskiego czasopisma satyrycznego.
Śniadecki mieszkał w Wilnie w tzw. domu Franka przy ulicy Wielkiej (Didžioji 1/2). Wykładał chemię w Sali Okrągłej Kolegium Chemicznego przy ul. Andrzeja Wolana (A. Volano 2). Właśnie na murach tego budynku, w którym dziś jest siedziba Ministerstwa Oświaty, Nauki i Sportu, odsłonięto tablicę pamiątkową.
Zmarł 11 maja 1838 roku w Wilnie, w wieku 69 lat. Został pochowany na małym cmentarzu we wsi Horodniki, położonej niedaleko rodzinnego majątku Śniadeckich w Bołtupiu.
Tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy i zaangażowania Litewskiego Towarzystwa Chemików Litwy. Do jej projektu wykorzystano rzeźbiarski portret Jędrzeja Śniadeckiego dłuta Kazimierza Jelskiego, odlany przez Jana Ostrowskiego w 1863 roku.
RES na podst. „Kurier Wileński”
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!