Wreszcie wiadomo, co archeolodzy odkrywają na terenie legendarnej wyspy Chortyca, która przez ponad 60 lat znajdowała się pod wodą. Przypomnijmy, po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze obniżający się stan wody w Zalewie Kachowskim odsłania tajemnice archeologiczne.
Chortyca to leżąca obok Zaporoża największa wyspa na Dnieprze, była jednym z głównych ośrodków kozackiej Siczy.
W lipcu 1775 powracająca z wojny z Turcją armia rosyjska pod dowództwem gen. Piotra Tekely, na polecenie carycy Katarzyny II zniszczyła umocnienia Siczy na Chortycy.
Chortyca współcześnie postrzegana jest przez Ukraińców jako swego rodzaju symbol narodowy i historyczny.
Wikipedia przypomina, że w latach 1553–1555 na pobliskiej wyspie Mała Chortyca Dymitr Bajda Wiśniowiecki zbudował drewniany zamek, po jego śmierci w 1563 roku zniszczony przez Tatarów. Z czasem Kozacy włączyli Chortycę w system umocnień, sięgający rzeczki Mokrej Moskowki i wioski Wozniesieniówka. W latach 1596–1648 była obsadzana przez opłacanych ze skarbca Rzeczypospolitej Kozaków rejestrowych. Stąd też wyruszali zbuntowani Kozacy Tarasa Fedorowicza w 1630 i Iwana Sulimy w 1635 roku. W 1648 roku Bohdan Chmielnicki rozgromił tu garnizon Kozaków rejestrowych wiernych Rzeczypospolitej. W latach 60. i 70. XVII w. stanowiła bazę oddziałów atamana Iwana Sirki.
Naukowcy twierdzą, że znaleziska, które odsłoniła woda z Zalewu Kachowskim wskazują, że ludzie żyli, walczyli i zajmowali się w tym miejscu różnymi rzemiosłami przez dziesiątki tysięcy lat.
Teraz podczas eksploracji odsłoniętej przez wodę wyspy naukowcy odkryli wiele fragmentów ceramiki, które mają ponad dwa tysiące lat. Rzadko, ale zdarzają się artefakty zdobione wzorem lub stemplem.
„Zbieramy duże kawałki, myjemy je, porządkujemy i zaczynamy próbować je skleić” – zauważają archeolodzy w rozmowie z agencją UNIAN.
Oprócz ceramiki można znaleźć wyroby ze szkła i metalu. Jednym z najciekawszych znalezisk jest srebrna moneta, która była w obiegu w I wieku naszej ery.
„Są już pierwsze znaleziska – epoka brązu, czasy scytyjskie, pozostałości kozackie. Najciekawsze będą w obwodzie nikopolskim, w obwodzie dniepropietrowskim, są to tereny, na których znajdowało się 5 sicz, które zostały zalane bez żadnych badań” – mówi hydroarcheolog Maksym Ostapenko.
Wcześniej ukraińskie media donosiły, że archeolodzy znaleźli na brzegach Rezerwatu Narodowego Chortycia starożytną łódź dłubankę – najstarszą formę łodzi, wykonaną z wyżłobionego pnia drzewana .
Na rufie łodzi eksperci znaleźli dwa identyczne symbole, na razie nie wiadomo co oznaczają.
Przyjmuje się, że łódź pochodzi z X-XIV wieku, służyła do rybołówstwa lub transportu. Dokładny wiek zostanie określony na podstawie analizy radiowęglowej, ale teraz najpilniejszym zadaniem jest konserwacja pomnika, ponieważ zniszczeniu uległa jedna trzecia znaleziska.
ba za unian.net
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!