27 lipca mija kolejna rocznica uchwalenia przez Radę Najwyższą Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej „Deklaracji suwerenności państwowej”.
Dokument stał się pierwszym oficjalnym krokiem w kierunku niezależności Białorusi – przypomina „Radio Svaboda”.
Nadrzędnym założeniem dokumentu było dobro obywateli oraz możliwości ich swobodnego rozwoju.
Deklaracja głosiła m.in., iż prawo do występowania w imieniu narodu białoruskiej republiki posiada jedynie Rada Najwyższa Białorusi. Dokument zapowiadał stworzenie republikańskiego banku i systemu walutowego, zaś wszelkie zmiany granic republiki miały się dokonywać wyłącznie na zasadzie wzajemnej zgody Białoruskiej SRR i drugiej zainteresowanej strony. Przewidywano nadrzędność prawa republikańskiego nad ogólnozwiązkowym. W Deklaracji domagano się też od władz ogólnozwiązkowych pokrycia strat z tytułu katastrofy w Czarnobylu. Przewidziano utworzenie sił zbrojnych i organów bezpieczeństwa oraz zadeklarowano dążenie do stworzenia na Białorusi strefy bezatomowej.
25 sierpnia 1991 r. deklaracja suwerenności państwowej otrzymała konstytucyjny status prawny. 19 września 1991 r. Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka została przekształcona w Republikę Białoruś. Oficjalnymi symbolami państwa stały się używane w czasach Białoruskiej Republiki Ludowej Pogoń i biało-czerwono-biała flaga. Na czele państwa stał wówczas Stanisław Szuszkiewicz.
W rozmowie z dziennikarzem Radia Svaboda mówi dziś, że realizacja idei Deklaracji w dużej mierze została zrealizowana;
– Myślę, że to co osiągnęliśmy 27 lipca 22 lata temu przywiedzie nas do momentu, w którym wrócimy do biało-czerwono-białej flagi , przywrócimy w herbie „Pogoń”, przywrócimy godność językowi białoruskiemu i zajmiemy godne miejsce w Europie – powiedział Szuszkiewicz.
kresy24.pl/kamunikat.org/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!