Ok. roku 1764 bp. A. Ostrowski biskup inflancki przenosi się z Wendem (cesis) do Włocławka na biskupstwo kujawskie i zabiera z sobą 15-letniego Jakuba Sprucha, osadza go w dobrach biskupich w Łaznowie; poszukuję rodziny Spruchów.
st******@gm***.com
Aby odpowiedzieć na to ogłoszenie dodaj komentarz poniżej. Odpowiedź pojawi się pod ogłoszeniem po zatwierdzeniu przez redakcję.
2 komentarzy
zdzisław stasiak syn anny spruch
16 lipca 2015 o 11:09znajduje pierwszego Jakuba Sprucha w 1767 roku wpisanego na listę członków bractwa w parafii łaznów w dobrach biskupich diecezji Kujawskiej. z dokumentów chrztu jego potomstwa narodzonego w Łaznowie wynika, że powyższy zapis dotyczył chłopca 14-15 letniego. Spisy [1583 r.]mieszkańców dóbr biskupich od ok 1224 roku nie wymieniały nazwiska Spruch, chociaż wiele innych nazwisk zachowało się do naszych czasów. natomiast spisy te wykazywały rosnącą liczbę opuszczonych gospodarstw kmiecych. bp. Ostrowski w1758 roku został koadiutorem [doradcą] bp. Dębowskiego przejmując faktycznie kierownictwo spraw gospodarczych diecezji
zdzisław stasiak syn anny spruch
16 lipca 2015 o 12:10będąc wówczas biskupem inflanckim. Domyślam się, bp. Ostrowski zorganizował imigrację do dóbr biskupich. Wśród imigrantów nieco później znalazł się Stanisław Spruch. stosunkowo nieliczni Spruchowie występujący w Łodzi i okolicy pochodzą od Jakuba i Stanisława; od 1763 do 1812 roku urodziło się w Łaznowie 12 dwunastu chłopców o nazwisku Spruch.
Portal MyHeritage podaje, że w kronikach pruskich występuje Spruch, z mojej kwerendy tych dokumentów wynika , że dotyczyło to pojęcia jakie występuje w języku niemieckim pod słowem Spruch [sentencja, wyrok, fraza, werset itp.]. Znalezienie ludzi o nazwisku Spruch wywodzących się z Inflant uprawdopodobniło by tę „”historię Jakuba”