Pojawiają się symptomy świadczące o przygotowaniach władz Białorusi do ewentualnego udziału Sił Zbrojnych Republiki Białorusi w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie. Poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Odnotowano częściowe przegrupowanie buałoruskich sił lądowych i specjalnych. W pobliżu Brześcia zostały rozmieszczone grupy batalionowe z 38. i 103. brygad desantowo-szturmowych, zaś w rejonie Aleksandrowki (rejon przejścia granicznego w rejonie wsi Wilcza, obwód kijowski) – dwie grupy batalionowe 38. Brygady desantowo-szturmowej. Z kolei, w regionie Kirowa (poleska strefa wykluczenia radiacyjnego) – dwie grupy batalionowe ze 103 brygady desantowo-szturmowej.
„Wspomniane jednostki zostały przeniesione na najwyższe stopnie gotowości bojowej, ale morale i stan psychiczny personelu jest niezwykle niski. Większość żołnierzy jest poinformowana o nadchodzących akcjach i nie chce walczyć po stronie Siły Zbrojnych RF” – czytamy w komunikacie.
Opr. TB, https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua
fot. Wikipedia
1 komentarz
oszczep
9 marca 2022 o 06:53Prezydent Łukaszenko miał niedawno powiedzieć, że ten kto wyprowadzi wojska rosyjskie z Białorusi ten będzie rządził Białorusią. Jeszcze chwila a nie będzie kim wyprowadzać armii rosyjskiej z Białorusi, ponieważ armia białoruska traci swój potencjał co wynika z faktu, że Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie przeciwko Ukrainie. Dodatkowo nie ma pewności, że to co pozostanie z tej armii nie zostanie wysłane przeciwko Ukrainie. Jak na razie zatem wydaje się, że prezydent Łukaszenko postanowił nie wyprowadzać wojsk rosyjskich z terenów Białorusi, wojsk rosyjskich które sam zresztą sprowadził na Białoruś. To może zakończyć się podobnie jak się zakończyło w przypadku Nicolae Ceaușescu. Upadek Nicolae Ceaușescu był związany z zamieszkami i wojną domową w Rumunii. Ostatecznie służby mundurowe Rumunii postanowiły się pozbyć Nicolae Ceaușescu. Rumunii nie groziło wtedy niebezpieczeństwo ze strony „bratniej” Rosji i nie zakończyło się to zajęciem Rumuni przez Rosję. Być może jedyne co może ochronić Białoruś przed Rosją to jedność Białorusi tzn. współpraca społeczeństwa w tym opozycji, władz w tym nomenklatury i służb mundurowych. Oczywiście współpraca w celu odsunięcia Rosji i osiągnięcia jakiegoś kompromisu pomiędzy Białoruskim społeczeństwem w tym opozycji, władz w tym nomenklatury i służb mundurowych oraz zachodem. Zachód wsparłby Białoruś finansowo w tym zniósł sankcje.