
Kijów. Fot: Maksym Tymchyk/Unsplash.com
Prawie połowa Ukraińców uważa, że pomimo wojny, poziom korupcji w pogrążonym w wojnie kraju wzrósł w ciągu ostatniego roku. Z łapówkami najczęściej spotyka się w sektorze edukacji, medycyny i policji.
Mimo trwającej wojny korupcja pozostaje jednym z głównych problemów społeczeństwa ukraińskiego. Według nowego badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) w ramach projektu USAID/ENGAGE, Ukraińcy uznali korupcję za drugi po wojnie, najpilniejszy do rozwiązania problem.
Socjologowie zaobserwowali, że 60% respondentów uważa korupcję za powszechne zjawisko w kraju. Jednocześnie prawie połowa ankietowanych (49%) jest przekonana, że poziom korupcji wzrósł w ciągu ostatniego roku, pomimo stanu wojennego.
Wzrasta również poziom nietolerancji wobec korupcji: o ile w 2021 r. tylko 42 proc. obywateli deklarowało nietolerancję dla zachowań korupcyjnych, to w 2023 r. wskaźnik ten wyniósł 53%, a w 2024 r. – już 54%.
Z badań, na które powołuje się portal liga.net wynika, że na wysokim poziomie utrzymuje się wciąż odsetek respondentów, którzy osobiście zetknęli się z korupcją.
Respondenci najczęściej zgłaszali przypadki łapówkarstwa w sektorze edukacji — 29% stwierdziło, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy administratorzy szkół lub nauczyciele prosili o pieniądze, prezenty lub przysługi. W środowisku medycznym podobne przypadki zgłosiło 26% respondentów, a w policji krajowej 25%.
Ukraińcy odnotowali również wzrost korupcji w obszarach prywatyzacji, użytkowania gruntów i własności gruntów — z 14% w poprzednim okresie do 25% w tym roku. W sferze podatkowej wskaźnik ten wzrósł w ciągu roku z 6% do 13%.
Badanie wykazało, że osoby wewnętrznie przesiedlone są bardziej narażone na korupcję, podczas gdy osoby zewnętrznie przesiedlone są bardziej skłonne ją usprawiedliwiać.
Obywatele jednak rzadko zgłaszają przypadki korupcji. Główną przyczyną bierności jest przekonanie, że nie przyniesie to efektów. Takiego zdania jest 63% ankietowanych.
Szczególne zaniepokojenie budzi spadek zaufania społeczeństwa do własnej zdolności wpływania na redukcję korupcji oraz spadek gotowości do walki ze skorumpowanymi urzędnikami.
Większość respondentów wyraziła również opinię, że władze państwowe stały się bardziej skorumpowane.
ba za liga.net
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!