Niemiecki poseł populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Jörg Dornau wzbogaca się na pracy więźniów politycznych Aleksandra Łukaszenki. Jak ustalili dziennikarze Reform.news, niemiecki polityk wielokrotnie osobiście nadzorował pracę więźniów na należącej do niego plantacji cebuli.
Niemiecki biznesmen i poseł partii Alternatywa dla Niemiec Jörg Dornau ma umowę z Lidzkim Centrum Izolacji Skazanych (CIO) i regularnie wykorzystuje Białorusinów skazanych za politykę do pracy na swojej plantacji cebuli pod Lidą.
Portal Reform.news odnalazł jednego z białoruskich więźniów politycznych, który pracował dla Niemca. Za 5 euro sortował cebulę dla Jörga Dornau w firmie „Cebulka-Bel”. Nie jest on jedynym, który był wysyłany z aresztu do pracy, ale jako jedyny zgodził się o tym opowiedzieć.
Andriej został zatrzymany w lutym 2024 roku za lajki pod wpisem na portalu społecznościowym, trafił do aresztu na 15 dni. Tak opowiada o warunkach pracy:
— Zabierarano nas do sortowni. Luty, piwnica, każdy ubrany w zależności od tego, co miał. Zamarzały nam ręce i nogi. Śniadanie o 7:00 rano. Pracowaliśmy do 18:00 bez jedzenia i picia. Cebula też jest pyszna.
Zapytany, czy słyszał coś o niemieckim właścicielu zakładu odpowiada:
— Nawet go widziałem! Wysoki łysy człowiek. Przyjeżdżał raz samochodem na niemieckich numerach rejestracyjnych. Bywał na farmie, gdzie z wynajętymi pracownikami kilkakrotnie sortowaliśmy cebulę.
Jörg Dornau pochodzi z Saksonii. Ma 53 lata, wykształcenie rolnicze, prowadzi działalność gospodarczą. W 2016 roku Dornau dołączył do skrajnie prawicowej prorosyjskiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Od 2019 r. jest posłem do parlamentu Saksonii i reprezentuje grupę parlamentarną AfD ds. polityki rolnej.
Dornau był także członkiem ekstremistycznej, radykalnej frakcji AfD Flügel/The Wing.
Niemiecki polityk trafił na pierwsze strony gazet w federalnych mediach niemieckich po tym, jak okazało się, że jest właścicielem przedsiębiorstwa rolniczego „Cebulka-Bel” na Białorusi. W jego gospodarstwie na kilkuset hektarach w rejonie Lidy uprawia się cebulę i inne warzywa.
Zgodnie z ustawą o saksońskim parlamencie posłom nie zabrania się prowadzenia działalności gospodarczej. Jörg Dornau ukrywał jednak swoją działalność na Białorusi, naruszając w ten sposób swoje obowiązki sprawozdawcze.
W rezultacie w sierpniu 2024 r. saksoński parlament nałożył na niego karę w wysokości 20 862 euro.
Na Białorusi Niemiec często pojawiał się na łamach państwowej prasy białoruskiej, spotykał się z wysokimi urzędnikami i cieszył się patronatem władz.
Swoją firmę „Cebulka-Bel” zarejestrował w październiku 2020 roku we wsi Gudy, powiat lidzki, obwód grodzieński. Właśnie w tym czasie Aleksander Łukaszenka przy pomocy swoich sił bezpieczeństwa brutalnie pacyfikował masowe protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.
Reformby.com zauważa, że Niemiec doskonale zdawała sobie sprawę, z kim zawiera umowę o współpracy. Warunki w lidzkim więzieniu Andriej nazywa „torturami”. Więźniom politycznym odbierane są materace, poduszki, pościel. Nie mają prawa ani siadać ani leżeć na pryczy. Przekazy od rodzin, paczki są zatrzymane przez administrację. Światło w celi jest włączone 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W nocy pobudka jest kilka razy. Większość cel nie ma toalety ani umywalki, jedynie plastikowe wiadro w rogu, które trzeba codziennie rano wynosić do wspólnej toalety na korytarzu.
ba za reformby.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!