Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius ocenił w komentarzu dla BNS, że śledztwo w sprawie tortur na Białorusi zainicjowane przez Prokuraturę Generalną Litwy na wniosek obywatela Białorusi Maksima Choroszina, to „dobry precedens”.
„Myślę, że inne kraje powinny zrobić to samo. Pokrzepi to ludzi i myślę, że zmusi tych, którzy być może mają nadzieję, że wszystko, co robią, pozostanie bez odpowiedzi. Rada Praw Człowieka ONZ zbiera dowody, rezolucja Parlamentu Europejskiego wzywa Unię Europejską do udziału w tworzeniu centrum, które będzie gromadzić dowody prawne [zbrodni przeciwko ludzkości na Białorusi]” – powiedział litewski minister spraw zagranicznych.
Przypomnijmy, litewska prokuratura wszczęła dochodzenie na wniosek obywatela Białorusi ws. działań białoruskich sił bezpieczeństwa w ramach jurysdykcji uniwersalnej. Ten bardzo rzadki instrument w praktyce prawniczej (jurysdykcja uniwersalna) wynika z bezprawia białoruskich organów. Wyjaśnijmy, że od 9 sierpnia 2020 roku białoruskie organa śledcze nie wszczęły ani jednego postępowania wobec funkcjonariuszy, którzy stosowali przemoc, w tym okrutne tortury wobec uczestników powyborczych protestów na Białorusi.
Oficjalny Mińsk skomentował podjęte przez Wilno kroki jako bezzasadne mieszanie się w wewnętrzne sprawy Białorusi.
Jak zauważa białoruski politolog Andriej Elisiejew, zasada jurysdykcji uniwersalnej jest również zapisana w białoruskim kodeksie karnym, a mianowicie w art. 6.
Mówi, że Kodeks jest stosowany niezależnie od prawa karnego miejsca popełnienia czynu i obywatelstwa, w odniesieniu do ludobójstwa, zbrodni przeciwko bezpieczeństwu ludzkości, zbrodni wojennych i wielu innych.
Raport OBWE opublikowany miesiąc temu cytuje Sekretarza Generalnego Światowej Organizacji przeciwko Torturom, który biorąc pod uwagę systematyczne i powszechne stosowanie okrutnego traktowania i tortur wobec dużej liczby Białorusinów, „wyraźnie wskazuje na zbrodnię przeciwko ludzkości.
Dlatego w tym przypadku nie mówimy o ingerencji w wewnętrzne sprawy Białorusi, ale o dążeniu Litwy do zapewnienia sprawiedliwości w ramach prawa międzynarodowego, którego normy podpisała cała społeczność międzynarodowa, w tym Białoruś.
oprac. ba na podst facebook.com facebook.com/andrei.yeliseyeu/nn.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!