Minister SWiA Mariusz Kamiński oraz Wiceminister SWiA Maciej Wąsik, wraz z Komendantem Głównym SG gen. dyw. SG Tomaszem Pragą, odwiedzili Podlaski Oddział SG w związku z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej.
W tym tygodniu zakończyły się prace nad pierwszym odcinkiem bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. Działa również Centrum Nadzoru w Białymstoku. W najbliższych dniach będą odebrane kolejne odcinki elektronicznej bariery.
Minister Mariusz Kamiński oraz wiceminister Maciej Wąsik, a także Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga i Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, w towarzystwie Komendanta Podlaskiego oddziału SG gen. bryg. SG Andrzeja Jakubaszka, spotkali się ponadto z funkcjonariuszami SG, pełniącymi służbę w Centrum Nadzoru w Białymstoku.
–To właśnie zapora elektroniczna i zapora inżynieryjna stanowią niesłychanie istotne instrumenty do skutecznego przeciwdziałania nielegalnej migracji, motywowanej względami politycznymi, której celem jest destabilizacja sytuacji w regionie – podkreślił minister Kamiński w trakcie briefingu na granicy polsko-białoruskiej. Szef MSWiA przypomniał również dziennikarzom, że granica naszego kraju z Białorusią stanowi równocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. – Jestem przekonany, że będzie to najbezpieczniejsza granica unijna, najlepiej zabezpieczona. Potwierdzają to wizyty delegacji, które są pełne uznania dla polskiej Straży Granicznej – stwierdził minister Kamiński.
– Oddajemy pierwszy odcinek bariery elektronicznej, liczący 21 km. Do tego odcinka wykorzystano 42 km kabli detekcyjnych, 232 kamery dzienno-nocne, 67 kamer termowizyjnych umieszczonych na słupach kamerowych, których zainstalowano na tym odcinku 277. Świadczy to o ogromie tej inwestycji – podsumował Komendant Główny SG gen. dyw. Tomasz Praga.
Komenda Główna Straży Granicznej poinformowała, że służby białoruskie wciąż grupują pod granicą cudzoziemców, którzy następnie będą usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Wszystko dzieje się pod osłoną nocy.
Migranci gromadzeni są przeważnie w rejonie istniejącej po białoruskiej stronie ,,systemy – ogrodzenia” tj. białoruskiego sytemu ochrony granicy. Następnie, w odpowiednim czasie i miejscu wskazanym przez służby białoruskie oraz przy ich pomocy, cudzoziemcy usiłują nielegalnie przedostać się do naszego kraju.
Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, jakim dziś dysponuje Straż Graniczna, szybko reagujemy na tego typu sytuacje i istniejące zagrożenia. Bezzałogowe statki powietrzne, pojazdy obserwacyjne, wieże wyposażone w kamery, służą do obserwowania granicy z lądu i z powietrza. Kolejnym elementem systemu ochrony granicy, ale zarazem jednym z głównych i pomagających w skutecznym monitorowaniu granicy staje się powstająca bariera elektroniczna. Optoelektronika czy kable detekcyjne wykryją każdą próbę naruszenia granicy naszego państwa, a tym samym pozwolą na szybką i skuteczną reakcję polskich patroli.
Film został zarejestrowany w nocy (z 16 na 17 listopada) na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Czeremsze. Wyraźnie widać na nagraniu grupy cudzoziemców po białoruskiej stronie i polskie patrole, zabezpieczające granicę naszego kraju.
oprac. ba strazgraniczna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!