Dołączam do mojego reportażu o miejscowości Bdada ten tekst dotyczący wielce uroczystego poświęcenia i otwarcia dla nas wiernych podwoi zabytkowego, dziś wspaniale odnowionego kościoła bardzo uprzednio zniszczonego, a którego dewastacje dopełniło jeszcze tragiczne trzęsienie ziemi w Syrii (luty 2023 r.), o którym już pisaliśmy.
Dziś zabytkowy kościół Bdady z roku 1885 pw. Zaśnięcia Matki Bożej Pani Bdady (arab. Rukudi Sejdy Bdada) w całej swej oryginalnej oprawie, po poświęceniu, wielce uroczystej konsekracji będzie znów przyjmował na nabożeństwa i modlitwę wiernych miejscowości Bdada, jak i nas wszystkich wiernych Chrystusowi.
Pamiętna i podniosła uroczystość, to dla nas chrześcijan ogromne przeżycie i mocny akcent, że my wierni Panu tu byliśmy, jesteśmy i będziemy z pomocą Bożą, na tej umęczonej dziś tragicznie ziemi syryjskiej… Syrii… ojczyźnie duchowej dla każdego wierzącego w Chrystusa. Syrii… kolebce chrześcijaństwa.
I tak w sobotę 26 sierpnia 2023 r. podczas uroczystego wieczornego nabożeństwa z udziałem celebrującego te podniosłe dla wiernych pamiętne chwile JE bp Dimitriosa Sherbeka oraz licznego duchowieństwa z opiekunem Wspólnoty Bdady ks. Juhanem Mamari oraz jakże licznych miejscowych wiernych, jak też i z okolicy – została poświęcona „odrodzona” zabytkowa świątynia pw. Zaśnięcia Matki Bożej Pani Bdady.
Mottem przewodnim tej pięknej uroczystości była Ewangelia Mateusza 16, 18. Po długich modlitwach w obrządku Antiochian-ortodox JE bp Dimitrios poświecił „odrodzoną”, odrestaurowaną wspaniale, zabytkową świątynie. I co interesujące i zwracające nasza uwagę – poświecił, używając wiązanki gałązek zielonej, świętej oliwki, zanurzonych w świeconej wodzie, według tradycji starochrześcijańskiej, tak mocnej jeszcze na tej ziemi.
Po celebracji święcenia odrestaurowanego wspaniale Domu Bożego JE biskup w asyscie duchowieństwa udał się na podwórzec kościoła i pobłogosławił oraz naznaczył znakiem Krzyża, każde z osobna naczynie, ze specjalnie przygotowanym na tradycyjną, starochrześcijańską agapę jadłem. A mianowicie z tzw. arab. hrisi lub kamhije, przygotowane w ogromnych naczyniach, charakterystycznych pojemnikach tzw. dyset.
Tradycyjnie wspólnie spożywana podczas agapy starochrześcijańskiej sycąca potrawa jest przygotowywana z ziaren pszenicy na mięsie kurzym i okraszona naturalnym masłem.
Po pamiętnej uroczystości w obecności JE bp Dimitriosa i licznego duchowieństwa wszyscy zasiedli do agapy starochrześcijańskiej według wielowiekowej tradycji, a która zakończyła te podniosłe i interesujące także dla nas – wiernych innych obrządków Kościoła Chrystusa – chwile.
Barbara Anna Hajjar
Syria, Tartous
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!