Bdada szczyci się dwoma interesującymi Domami Bożymi. Posiada jeden z najstarszych, zabytkowych kościołów okolicy pw. Zaśnięcia Matki Bożej i drugi piękny, nowy poświęcony Wielkiemu Męczennikowi św. Jerzemu (arab. Mar Jirjos).
Dolny zabytkowy, niewielki kościół o powierzchni 80 m², poświęcony Matce Bożej, pochodzi aż z roku 1885(!), a wykonany jest z bazaltowego ciemnego kamienia… Tę date powstania zabytkowej dziś świątyni dokumentują także swe powstanie kościoły w okolicy, jak w wioskach Jezdije i Bejt Shbat.
Według przekazów starej dokumentacji – kronik chrześcijańskich ufundowała tę wymienioną, dziś zabytkową świątynie Rosja – Wspólnota Rosyjska i Palestyńska pod koniec XIX wieku. Zabytkowa świątynia o specjalnym duchowym klimacie, wykonana jest z czarnego kamienia srogiego w kolorycie ciemnego bazaltu. Dziś, w roku 2023, odzyskała swe oryginalne, historyczne piękno, odzyskała swój niepowtarzalny klimat historyczny, dzięki jakże wytężonej pracy i działaniu wielce prężnej, zorganizowanej i pracowitej Wspólnocie Młodzieżowej beldi Bdada. Systematycznie obserwowałam wielki wysiłek i jakże trudną, ciężką pracę oraz ogromne zaangażowanie zespołu młodzieży nad remontem i odnowieniem, odrestaurowaniem tego historycznego Domu Bożego. Zwraca uwagę zabytkowy drewniany ikonstans oraz powiększone obecnie wota tzw. Królewskie w tej świątyni poświęconej Matce Bożej.
Po lewej i prawej stronie ikonostasu zajmują miejsce dwie oryginalne, historyczne ikony Maryi oraz wokół Święci Pańscy. Dwie ikony Matki Bożej są bardzo stare, pisane przez znanych ikonopiscy, a według przekazów, mieszkańców opowieści starszyzny Bdady posiadają niezwykłą moc… Chronią mieszkańców miejscowości i okolicy od wszelkiego zła, posiadają wielką moc opiekuńczą… Obecnie cenne ikony są poddawane renowacji u znanych ikonopisców. Z wielkim wyczekiwaniem, niecierpliwością oczekujemy na ten moment, kiedy znów zagoszczą na swym miejscu w zabytkowej świątyni. Dziś miejsce ich zajmują: ikona Matki Bożej po lewej stronie i ikona Chrystusa po prawej stronie.
Łukowate bazaltowe sklepienie zabytkowej świątyni, gdzie niegdzie przetykane jest obecnie po odnowieniu uzupełniającym, kremowym kamieniem piaskowca, niewielkimi płytkami, co według mnie stwarza oryginalną, interesującą kompozycję.
Jeszcze raz mocno podkreślam, że dzięki wytężonej i jakże ofiarnej pracy Wspólnoty Młodzieży chrześcijańskiej Bdady, otrzymaliśmy wspaniale odnowiony i opacowany historyczny Dom Boży dla mieszkańców beldi, jak i dla nas wszystkich wiernych Chrystusowi, na wielce umęczonej ziemi syryjskiej, gdzie nasi Bracia w wierze z cała mocą i siłą walczą o przetrwanie…
Ze względu na niewielki zabytkowy kościół, który nie mógł pomieścić wiernych Bdady i okolicy wzniesiono nowy obszerny pw. św. Jerzego z wielką dolną salą, gdzie zawsze działa wiele aktywna społeczność miejscowości Bdada. Między innymi wspominana Wspólnota młodzieżowa oraz Wspólnota kobiet i dziewcząt, organizując spotkania modlitewne, wykłady oraz efektowne, wielodniowe, barwne kiermasze, wystawy lokalnych robót ręcznych, jak i inne aktualne spotkania. Jak na przyklad wspaniale zoganizowany wielodniowy kiermasz w Bdadzie z okazji wielkiego Święta Wniebowzięcia Matki Bożej, a zorganizowany w dniach 8–10 sierpnia 2023 r.
Dziś, w roku 2023, Bdada posiada wodę, kanalizację, elektryczność, telefon, przychodnie medyczną i tzw. arab. Baladyje, czyli miejscowy urząd zarządzający miejscowością i okolicą, a mianowicie i wioskami, takimi jak: Ain Dabesh, Kyfer Snif, Drekish Zreb, AinAfen, Hyrbi Zyb. W Bdadzie od końca XIX wieku istnieje szkoła podstawowa wzniesiona jeszcze przez Wspólnotę Rosyjsko-Palestyńską (potwierdzone w dokumentach), a która w latach trzydziestych XX wieku, za czasów Francji, została odnowiona, odremontowana i działa do naszych dni. Działa też druga szkoła ogólnokształcąca. Co ciekawe przedtem młodzież Bdady uczyła się i średnie wykształcenie zdobywała w Saficie, pokonując dzień w dzień w czasie roku szkolnego odległość 6 km, w tę i z powrotem, piechotą przez most na rzece Abrash… W szczególnie trudne przeprawy w czasie zimy i w porze deszczowej!
Pierwszy plan odbudowy i organizacji Bdady powstał już w roku 1971 i przez długie trzydzieści lat intensywnie pracowano nad polepszeniem warunków życia mieszkańców tej miejscowości. Bdada otrzymała nowe drogi dojazdowe ze wszech stron, wode pitną – wodociągi, gdyż przedtem, aż do tego roku używano wodę tylko z podziemnych głębokich źródeł.
Barbara Anna Hajjar
Syria, Tartous
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!