Z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego Związek Polaków na Litwie zaprosił rodaków do Zułowa, aby w miejscu urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego upamiętnić wielkie zwycięstwo Wojska Polskiego.
Święto jest corocznie obchodzone dla uczczenia Bitwy Warszawskiej, w której polscy żołnierze i społeczeństwo pokonali siły bolszewickie. Była to jedna z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii polskiego oręża.
Uroczystości w Zułowie rozpoczęły się 15 sierpnia o godz. 16:00 przy pamiątkowym kamieniu ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Alei Pamięci Narodowej – przy stelach poświęconych Bitwie Warszawskiej i generałowi Tadeuszowi Jordan-Rozwadowskiemu – gdzie oddano hołd twórcom Państwa Polskiego i bohaterom Bitwy Warszawskiej.
Ponadto na widzów czeka bogaty program artystyczny i piknik.
„W części artystycznej wystąpi Mateusz Stachura z zespołem, znakomity zespół «Mejszagolanki». Wierzę, że widzom przypadnie do gustu widowisko historyczne z czasów inwazji bolszewickiej 1920 roku w wykonaniu harcerskiej grupy rekonstrukcji historycznych z Polski, Wielkiej Brytanii i Litwy. Warto więc się wybrać tego dnia do Zułowa”
– zapraszał Edward Trusewicz, wiceprezes ZPL, reżyser przedsięwzięcia.
Jak informuje Janina Lisiewicz z portalu l24.lt na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele kół i oddziałów ZPL z Wilna z prezesem Markiem Kubiakiem, rejonów: solecznickiego na czele z wicemerem Waldemarem Śliżewskim, święciańskiego z prezes Anną Łastowską, jezioroskiego z prezes Teresą Narkevičiene, trockiego z wiceprezes Teresą Sołowiową. Swoją obecnością zaszczycili uroczystość Ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł z małżonką oraz konsul Irmina Szmalec.
Cieszyła obecność harcerzy z Polski oraz Wielkiej Brytanii goszczących na Litwie i przybyłych do Zułowa wraz z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Młodzież ta stała na warcie przy pomnikach podczas uroczystości.
Uroczystość zainaugurowano krótkim ekskursem historycznym do wydarzeń sprzed 103. lat, kiedy Europa stanęła wobec zagrożenia sowiecką inwazją oraz czynu polskiego żołnierza, który w znamiennej bitwie odniósł zwycięstwo nad bolszewikami i powstrzymał hordy niosące na bagnetach rewolucję na Zachód. Po czym prowadzący uroczystość wiceprezes ZPL Edward Trusewicz zaprosił delegacje do złożenia wieńców i oddania hołdu Twórcy Państwa Polskiego, Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu przy pomniku ku jego czci.
Po uroczystym odbyciu ceremoniału delegacje gości oraz przedstawicieli kół i oddziałów Związku udały się do Alei Pamięci Narodowej, by złożeniem wieńców uczcić pierwszego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego oraz bohaterów Bitwy Warszawskiej. Ceremonii towarzyszyło odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę!”.
Poproszony o zabranie głosu Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Konstanty Radziwiłł, nawiązując do Bitwy Warszawskiej, podkreślił, że wojska bolszewickie, Rosja atakowała nasz świat, świat europejskich, chrześcijańskich wartości i planowała dojść do Włoch, wywołując po drodze rewolucje w Berlinie i Wiedniu. Zauważył przy tym, że scenariusze postępowania tego kraju się nie zmieniły. Rosja znów niesie zło, przemoc, jak też chce dotrzeć na Zachód ze swoim tzw. „russkim mirom”.
Witając obecnych na uroczystości, prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski przypomniał, że obok Święta Wojska Polskiego mamy dziś Święto Maryjne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jak długa i szeroka Wileńszczyzna (i poza nią) odbywają się odpusty, m.in. w Szumsku, Turgielach, odległej Wędziagole, łączące rodaków, łączące rodziny, które są podstawą wszystkiego. Podzielił też radość z tego, że możemy Dzień Wojska Polskiego i rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej obchodzić w Zułowie, gdzie urodził się jeden z autorów tej wiktorii – Józef Piłsudski.
Europoseł przypomniał, że przed laty podjął się troski o to miejsce – jego uporządkowanie – były wieloletni prezes ZPL Michał Mackiewicz. Związek wykupił działkę, na której powstało to Miejsce Pamięci Narodowej, gdzie w ciągu roku odbywa się kilka imprez, m.in. obchody urodzin Marszałka – w grudniu obchodziliśmy tu uroczyście 155. rocznicę Jego przyjścia na świat właśnie w Zułowie. Prezes zaakcentował również to, że bardzo ważnym zadaniem jest, by tę pamięć, tę potrzebę troski o to miejsce przekazać dzieciom i wnukom.
W dalszym toku uroczystości na obecnych czekał koncert, podczas którego wystąpił zespół „Mejszagolanki” pod kierownictwem Jasi Mackiewicz – zaśpiewał on kilka pieśni patriotycznych. Następnie wystąpili Mateusz Stachura z „Trio The Consonance” – Maksym Fedorov, Wojciech Baranowski, Piotr Chociej, którzy wykonali pieśń „Czarna Madonna” oraz całą serię piosenek – szlagierów z dawnych lat.
Na uczestników tegorocznego święta czekała też wielka niespodzianka – widowisko historyczne pt. „Młodzi w bojach roku 1920. Epizody z czasów inwazji bolszewickiej 1920 roku” – narracja słowno-muzyczna z elementami pirotechniki.
Widowisko zostało zaprezentowane przez Harcerską Grupę Rekonstrukcji Historycznych Bydgoszcz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – Okręg Kujawsko-Pomorski ZHR; Towarzystwo Historyczne w Kcyni oraz Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju (z Wielkiej Brytanii) i Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie.
Po tak wielu emocjach na wszystkich czekał wojskowy piknik ze smakowitymi daniami i rodaków rozmowy…
RES na podst. Janina Lisiewicz/l24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!