Rada Unii Międzyparlamentarnej ( IPU) jednogłośnie przyjęła kolejną rezolucję w sprawie zaginionych bez wieści Białorusinów. Organizacj przypomina, że „śledztwo w sprawie zniknięcia Wiktora Gonczara i Anatolija Krasowskiego 16 września 1999 roku nie przyniosło żadnych rezultatów, i że władze białoruskie konsekwentnie obalają ustalenia raportu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, który zawiera dowody zaangażowania wysokich rangą urzędników w zniknięciu Gonczara i Krasowskiego”.
„W kwietniu 2012 r. Komitet Praw Człowieka ONZ wydał wyrok w sprawie z powództwa Pani Krasowskiej i jej córki w sprawie zniknięcia pana Krasowskiego. Komitet Praw Człowieka uznał, że Białoruś naruszyła obowiązek dokładnego zbadania zaginięcia Anatolija Krasowskiego i podjęcia odpowiednich działań, oraz zobowiązała Białoruś do zapewnienia ofiarom skutecznej pomocy prawnej, włączając wnikliwe śledztwo i ukaranie winnych. Ponadto, Komitet Praw Człowieka nakazał Białorusi przedstawienie odpowiednich informacji dotyczących wyników śledztwa oraz odpowiednią kompensację autorom poszukiwań. Wyznaczył też Bałorusi 180 dni na przygotowanie raportu dla Komitetu ws. podjętych środków – co nie zostało spełnione” napisano w rezolucji.
Unia Międzyparlamentarna wyraziła ubolewanie, że białoruskie władze nie odpowiedziały na wniosek Komisji Praw Człowieka, o umożliwienie parlamentarzystom złożenia wizyty w Białorusi.
Organizacja przypomniała również, że decyzja Komitetu Praw Człowieka ONZ w sprawie Anatolija Krasowskiego, potwierdza zadawnione obawy zarówno dotyczące braku skutecznego śledztwa w sprawie zaginięcia, jak i tajemnicy, jaką owiane jest śledztwo od samego początku jego prowadzenia. Rezolucja wzywa władze białoruskie, by „rzuciły światło na przestepstwo, poprzez dokładne zbadanie istniejących dowodów oraz rozwianie istniejących obawy, w szczególności tych wyrażonych w raporcie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy”.
16 września 1999 roku zaginęli dwaj opozycyjni politycy: wiceprzewodniczący białoruskiego parlamentu Wiktor Gonczar i działacz społeczny Anatolij Krasowski. W tym samym roku przepadli bez wieści: były szef MSW Jurij Zacharenko i dziennikarz telewizyjny Dimitrij Zawadzkij. Białoruska opozycja oraz międzynarodowe organizacje twierdzą, że zostali oni zamordowani przez „szwadrony śmierci” stworzone przez białoruskie służby specjalne.
Unia Międzyparlamentarna, to międzynarodowa organizacja skupiająca parlamentarzystów z wszystkich krajów świata posiadających parlamenty krajowe. Unia międzyparlamentarna powstała w 1889 w Paryżu, a od 1921 roku jej siedzibą jest Genewa. Decyzje Unii Międzyparlamentarnej nie ma mocy prawnej, ale wyraża poglądy przedstawicieli organów ustawodawczych większości krajów świata, i ma pewien wpływ na społeczność międzynarodową i rządy.
Kresy24.pl/charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!