Około 100 tysięcy osób pobiegło 5 marca w organizowanych przez fundację Wolność i Demokracja Biegach „Tropem Wilczym”. Zimowa aura w niektórych częściach Polski i padający śnieg nie zniechęciły uczestników imprezy, którzy pojawili się na linii startu. Tę szczytną akcję objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.
Przypomnijmy, Biegi nawiązują do obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
11 lat temu Fundacja za cel postawiła sobie rozpowszechnienie wiedzy o polskich bohaterach podziemia antykomunistycznego. Aby zmobilizować jak największe rzesze Polaków, szczególnie młodych, WiD postanowiła edukować na sportowo. I tak od jedenastu lat fundacja uczy, bawi i oddaje hołd żołnierzom drugiej konspiracji za niezłomną postawę patriotyczną.
W tym roku Bieg zorganizowano po raz 11. w ponad 1000 miejscach w Polsce i za granicą, na wszystkich kontynentach. Pobiegły też polskie garnizony, żołnierze misji sojuszniczych NATO.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka Biegu Barbara Konarska, „oprócz Marsa i kosmosu, biegnie cały świat!”.
Lila Luboniewicz prezes WiD z kolei zaznaczyła, że do projektu od kilku już lat coraz szerzej włączane są szkoły, w tym roku pobiegło ponad 500 szkół w Polsce i za granicą. Zachęca do włączania się do projektu, bo to najlepsza forma edukacji historycznej.
Uczestnicy pobiegli w – w zależności od miejsca – czekały różne dystanse. Najczęściej to 5 i 10 kilometrów, ale najważniejszy i obowiązkowy był dystans honorowy 1963 metrów, upamiętniający rok śmierci Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego żołnierza niezłomnego poległego w walce.
List do uczestników i organizatorów Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym napisał prezydent Andrzej Duda, jego treść odczytała na warszawskich Fortach Bema prezes fundacji Lilia Luboniewicz.
„Gratuluję Państwu sukcesu imprezy, która już od 10 lat, na symbolicznym dystansie 1963 metrów, wspaniale przyczynia się do popularyzacji wiedzy o bohaterach podziemia antykomunistycznego. Łączę się z Państwem, składając hołd uczestnikom drugiej konspiracji i oddając cześć ich heroicznej walce o niepodległą Polskę”.
Andrzej Duda napisał, że tegoroczne obchody upamiętniają także 80. rocznicę pojmania i zamordowania nad jeziorem Narocz (dziś na Białorusi – red.)przez Sowietów porucznika Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”, oraz jego podkomendnych.
„Był to pierwszy jawny akt agresji Rosji sowieckiej wobec Armii Krajowej” – napisał prezydent.
Jak zaznaczył, doświadczenie to zaważyło na późniejszej postawie żołnierzy okręgu wieleńskiego AK, na czele z legendarnym majorem Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką”. „W ich oczach komunistyczna Moskwa nie mogła być już odtąd sojusznikiem naszych aliantów, ale stała się drugim, obok hitlerowskich Niemiec, śmiertelnym wrogiem i okupantem” – podkreślił Andrzej Duda.
oprac. ba za tvp.info/PAP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!