Do zbrojnego starcia doszło w rejonie kobryńskim w nocy z poniedziałku na wtorek. Białoruska straż graniczna została zaatakowana przez 20-osobową grupę, która wdarła się z Ukrainy. Pogranicznicy odpowiedzieli ogniem.
Białoruska straż graniczna próbowała zatrzymać w nocy dużą grupę osób i… koni – podaje służba prasowa straży. Okazało się jednak, że intruzi wcale nie mają zamiaru się poddać i „zachowują się agresywnie”. Białorusini otworzyli więc ogień, raniąc kilka osób, które jednak zdołały zbiec na stronę ukraińską.
Po stronie białoruskiej pozostały tylko cztery konie, które nie stawiały oporu. Nie jest jasne jaką rolę odegrały one w całym incydencie – czy skradziono je na Ukrainie i przemycano na Białoruś, czy odwrotnie, czy też może oddział z Ukrainy po prostu na nich przyjechał.
Po pewnym czasie do pościgu za bandą ruszyła także ukraińska straż graniczna, jednak nie ma informacji o tym, że kogokolwiek złapano.
W ubiegłym roku Białoruś – na osobiste polecenie prezydenta Łukaszenki – znacznie wzmocniła ochronę granicy z Ukrainą, która przebiega w bagiennym i lesistym, trudno dostępnym terenie. Białorusini przystąpili także do jej demarkacji, gdyż od czasu rozpadu ZSRR przebieg linii granicznej jest dość mało precyzyjny i na kilku odcinkach sporny.
W pewnym przybliżeniu obecna granica białorusko-ukraińska pokrywa się z dawną granicą Korony z Litwą, a na zachodnim odcinku – z granicą dawnych województw poleskiego i wołyńskiego II RP.
Po zajęciu przez sowietów Kresów Wschodnich w 1939 roku, o przebieg granicy toczył się spór między komunistycznymi władzami USSR i BSSR, rozstrzygnięty przez Stalina na korzyść Białorusinów. Do białoruskiego Polesia roszczą obecnie pretensje ukraińscy nacjonaliści.
Kresy24.pl
3 komentarzy
Roxy
18 lutego 2015 o 01:58Niech się tak nie sadzą i jedni i drudzy, bo to jest tylko na rękę Kacapom.
Tom
18 lutego 2015 o 07:47To jest perełka lingwistyczna-
Po stronie białoruskiej pozostały tylko cztery konie, które nie stawiały oporu.
tagore
18 lutego 2015 o 11:49To może być bardzo dobry pretekst do szachowania
Ukrainy z terytorium Białorusi.