Z okazji 100-lecia powstania ZSRR, które przypada na 30 grudnia 2022 roku, Komunistyczna Partia Białorusi zwróciła się do miejskiego komitetu wykonawczego w Mińsku z propozycją dokonania uzupełnień w planie imprez okolicznościowych.
Kopia listu z sugestiami białoruskich komunistów została udostępniona przez czytelników Reform.by.
„BSRR, jako jeden z krajów założycielskich ZSRR, wniosła ogromny wkład w Wielkie Zwycięstwo nad faszyzmem. Osiągnięcia BSRR epoki radzieckiej w przemyśle, rolnictwie, nauce, rozwoju sfery społecznej i kulturalnej, pomnożone w ostatnich dziesięcioleciach, nadal stanowią fundament suwerennego państwa białoruskiego” – czytamy w liście.
Zdaniem Komunistycznej Partii Białorusi Rok Pamięci Historycznej powinien być uzupełniony o szereg ważnych wydarzeń.
W szczególności powinny powstać wystawy książek i sztuki – „Niezwykłe kolekcje. Co kolekcjonowali w ZSRR”; „Nie znam innego kraju” – prezentacja najlepszych książek o ludziach radzieckich, marzeniach i dokonaniach; „Malarstwo epoki ZSRR” – koncepcja wystawy: wizerunek obywatela państwa radzieckiego, „Przedmioty czasu”. Wśród inicjatyw organizacji znalazły się także: wieczór retro „Powrót do ZSRR”, program muzyczny „Mój adres – Związek Radziecki”, otwarta lekcja odwagi „Najważniejsze kamienie milowe w historii ZSRR”, wieczór „Poeci lat 60-tych”, „Pokaz filmów narodowych o przyjaźni między narodami” i inne wydarzenia.
Partia Komunistyczna proponuje zmianę nazwy ulicy Kalinowskiego (bohatera narodowo zorientowanych Białorusinó) i nadanie jej imienia „jednego z najbardziej godnych obywateli, który wniósł znaczący wkład w powstanie i rozwój państwa białoruskiego”. Wśród „najgodniejszych obywateli” znalazł się oczywiście Stalin.
Zdaniem białoruskich komunistów należy zmienic też nazwę kawiarni „Komsa”, gdyż ta”dyskredytuje ideały i wartości epoki radzieckiej”.
Organizacja jest szczególnie oburzona faktem istnienia w Mińsku nocnych klubów. Komuniści uważają, że te przybytki powinny zostać zlikwidowane, gdyż „ich wartości są niezgodne z tradycyjnymi wartościami narodu białoruskiego”. W liście podano również adresy miejsc.
List kończy się propozycją „rozważenia kwestii udziału stołecznych komunistów w kampanii wyborczej w 2024 roku na bardziej aktywnych zasadach”.
W 2019 roku Aleksander Łukaszenka w jednym z wywiadów zaproponował wzniesienie pomnika Józefa Stalina na Białorusi. W rozmowie z redaktorem naczelnym Echo Moskwy Aleksiejem Wenediktowem oświadczył, że należy mu się upamiętnienie za odtworzenie Białorusi w jej obecnych granicach.
oprac. ba za reform.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!