Ukraiński rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremiń dziś poinformował, że żadna z ogólnokrajowych rozgłośni radiowych nie nadaje już piosenek w języku rosyjskim. Tak wynika z analizy audycji nadanych w 14 rozgłośniach.
Biuro rzecznika przeanalizowało audycje emitowane przez rozgłośnie ogólnokrajowe w ciągu całej doby, kolejno 2 i 7 grudnia.
Nadano w tych dniach łącznie 8334 piosenki. Ponad 67 proc. stanowiły piosenki ukraińskojęzyczne (5599 utworów). Pozostałe 32,7 proc. (2732 utwory) było wykonywanych w językach państw Unii Europejskiej. Wyemitowano też trzy piosenki gruzińskie
– podał portal Ukraińska Prawda.
Spośród 14 rozgłośni pięć nadawało wyłącznie piosenki ukraińskie, a w pięciu kolejnych muzyka ukraińska stanowiła ponad połowę utworów. Jedynie w czterech rozgłośniach muzyka w językach unijnych przeważała nad krajową.
Taras Kremiń powiedział, że zniknięcie z eteru piosenek po rosyjsku jest reakcję na inwazję na Ukrainę, którą Rosja rozpoczęła w lutym 2022 roku. Nadawcy przestali emitować nie tylko piosenki wykonawców rosyjskich, ale wszelkie piosenki w tym języku.
Natomiast w audycjach informacyjnych i rozrywkowych zdarzało się, jak powiedział Kremiń, używanie “języka niepaństwowego” przez prowadzących i ekspertów. Rzecznik zaapelował, by posługiwali się oni tylko językiem ukraińskim.
1 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy o mediach, w których zaostrzono wymogi dotyczące nadawania programów w języku państwowym w radiu i telewizji. W mediach ogólnokrajowych programy po ukraińsku mają stanowić co najmniej 90 proc. (wcześniej było to 75 proc.). W mediach lokalnych udział ten wzrósł z 60 proc. do 80 procent.
Według Konstytucji Ukrainy jedynie język ukraiński ma status urzędowego, rosyjski został uznany za język mniejszości i jest objęty ochroną konstytucyjną.
Nie jest więc prawdą, że na Ukrainie został zakazany lub podlega dyskryminacji. Art. 10 ustawy zasadniczej mówi, że „na Ukrainie zagwarantowany jest swobodny rozwój, używanie i ochrona języka rosyjskiego i innych języków mniejszości narodowych”.
W 2019 roku ukraiński parlament przyjął ustawę „O wspieraniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego”. Ustawa wprowadziła obowiązek używania języka ukraińskiego w ponad 30 sferach życia publicznego, m.in. w administracji publicznej, sądach, nauce, kulturze, mediach, a także placówkach medycznych. Ustawa miała wzmocnić rolę języka ukraińskiego w kraju, w którym prawie połowa jego mieszkańców nadal w domu posługuje się rosyjskim. Obywatele zostali zobowiązani do opanowania ukraińskiego, a państwo do zapewnienia im możliwości nauki.
Nie oznacza to jednak dyskryminacji języka rosyjskiego. Osoby rosyjskojęzyczne mogą się swobodnie komunikować. Ponadto po rosyjsku może być prowadzona edukacja przedszkolna i nauczanie w szkołach podstawowych. Jeśli chodzi o szkolnictwo średnie, to językiem wykładowym jest ukraiński, ale młodzież rosyjskojęzyczna uczy się rosyjskiego jako odrębnego przedmiotu.
RTR na podst. serwis X, belsat.eu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!