Kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała o podjętych podczas spotkania prezydentów USA i Ukrainy, Joe Bidena i Wołodymyra, wspólnych zobowiązaniach i deklaracjach.
USA zobowiązały się do uniemożliwienia Rosji wykorzystywania gazu jako broni geopolitycznej przeciwko Ukrainie.
Obaj prezydenci ogłosili swój sprzeciw wobec wpływu Nord Stream 2.
„Ukraina i Stany Zjednoczone nadal sprzeciwiają się Nord Stream 2, który postrzegamy jako zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Stany Zjednoczone zamierzają nadal wdrażać środki legislacyjne i dyplomację energetyczną, w tym poprzez niedawne powołanie starszego doradcy ds. bezpieczeństwa energetycznego w celu zachowania roli tranzytowej i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw na Ukrainę w tym przejściowym okresie energetycznym, a także uniemożliwienia Kremlowi wykorzystywania energii jako broni geopolitycznej” – czytamy w oświadczeniu.
Jednocześnie rządy Ukrainy i Stanów Zjednoczonych wspierają wysiłki na rzecz zwiększenia zdolności dostaw gazu na Ukrainę ze zdywersyfikowanych źródeł.
Stany Zjednoczone Ameryki będą nadal pracować nad pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za jej agresję przeciwko Ukrainie.
W oświadczeniu podkreślono, że w XXI wieku państwa nie mogą dążyć do zmiany granic siłą.
„Rosja naruszyła tę podstawową zasadę w odniesieniu do Ukrainy. Suwerenne państwa mają prawo do podejmowania własnych decyzji i wyboru własnych sojuszy. Stany Zjednoczone są z Ukrainą i będą nadal działać, aby pociągać Rosję do odpowiedzialności za jej agresję. Wsparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy są niewzruszone” – czytamy w tekście.
W oświadczeniu podkreślono też, że rosyjska agresja, w tym wojna we wschodniej Ukrainie i zajęcie Krymu, pochłonęła życie ponad 14 tys. osób, zdestabilizowała Europę i region Morza Czarnego oraz zagroziła globalnemu porządkowi opartemu na zasadach.
„Stany Zjednoczone nie uznają i nigdy nie uznają rosyjskiej próby aneksji Krymu i potwierdzają swoje pełne poparcie dla wysiłków międzynarodowych, w tym stosowanych w formule normandzkiej, mających na celu rozwiązanie konfliktu rozpętanego przez Rosję na wschodniej Ukrainie za pomocą środków dyplomatycznych na podstawie prawa międzynarodowego wraz z Kartą Narodów Zjednoczonych” – czytamy w oświadczeniu.
Stany Zjednoczone wspierają wysiłki Ukrainy na rzecz wykorzystania Platformy Krymskiej do skupienia uwagi i działań międzynarodowych na skutkach humanitarnych i bezpieczeństwa rosyjskiej okupacji Krymu w celu pokojowego przywrócenia kontroli Ukrainy nad tym terytorium zgodnie z prawem międzynarodowym.
„Wspólnie wzywamy Rosję do wypełnienia zobowiązań dotyczących zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie i do rzeczywistego udziału w wysiłkach na rzecz rozwiązania konfliktu na rzecz zakończenia wojny” – czytamy w dokumencie.
Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych Ameryki zgodzili się też na rozpoczęcie strategicznego dialogu energetyczno-klimatycznego.
We fragmencie oświadczenia dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego i klimatu zwórcono uwagę na to, że „kryzys klimatyczny osiągnął poziom krytyczny i wymaga natychmiastowych działań, które podejmą oba państwa”.
Należy zauważyć, że Ukraina i Stany Zjednoczone przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy poprzez politykę zrównoważonych, skutecznych i długoterminowych rozwiązań, wspieraną przez trwającą reformę ładu korporacyjnego.
„Ukraina i Stany Zjednoczone zamierzają zacieśnić współpracę w zakresie wspólnych celów energetyczno-klimatycznych poprzez zintensyfikowanie „Strategicznego Dialogu w sprawie Energii i Klimatu”, który posłuży jako wiarygodna platforma do osiągania celów bezpieczeństwa energetycznego, zacieśniania więzi gospodarczych i realizacji ambitnych celów klimatycznych” – podkreślono w oświadczeniu.
W dokumecie wspomniano także o przyciąganiu przez Ukrainę poprzez reformy amerykańskich inwestycji w sektorze energetycznym.
„Ukraina i Stany Zjednoczone zamierzają współpracować w ramach strategicznego dialogu energetycznego, aby rozwiązać systemowe nierównowagi w systemie energetycznym Ukrainy, rozszerzyć reformę ładu korporacyjnego w państwowych spółkach energetycznych, zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną energetyki, przyciągnąć zagraniczne inwestycje niezbędne do osiągnięcia celów w zakresie niezależności energetycznej, dekarbonizacji i czystej energii” – brzmi deklaracja.
Podkreślono również znaczenie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i promowania innowacji.
„Ukraina i Stany Zjednoczone potwierdziły swoje zobowiązanie do osiągnięcia ambitnych redukcji krajowych emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., zgodnie z ich odpowiednimi wkładami ustalonymi na szczeblu krajowym (NDC). Ukraina dołączyła do „Misji innowacji w kwestiach klimatu i rolnictwa” (AIM) i zamierza rozwijać energetykę odnawialną w sposób odpowiedzialny finansowo” – dodano w oświadczeniu.
Opr. TB, https://www.president.gov.ua/
fot. https://www.president.gov.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!