Ponad 60% mieszkańców Ukrainy zgłosiło pogorszenie sytuacji materialnej swoich rodzin, przy jednoczesnym znacznym wzroście cen towarów i leków.
Według wyników sondażu przeprowadzonego przez grupę socjologiczną „Reitynh” 20-21 listopada, najgorzej respondenci ocenili sytuację z cenami podstawowych towarów i leków (wskazało na to 94% badanych), pogorszenie możliwości znalezienia pracy (72%) oraz jakości kształcenia ( 55%).
„Ankietowani najgorzej ocenili sytuację ekonomiczną kraju: 80 proc. odnotowało pogorszenie, 10 proc. brak zmian, tylko 6 proc. poprawę. Ponad 60 proc. odnotowało pogorszenie sytuacji materialnej rodzin, co trzeci – brak zmian, poprawę – tylko 4%” – czytamy w sprawozdaniu z badania.
Jednocześnie socjologowie zwracają uwagę, że pomimo tego, że oceny własnej sytuacji materialnej oraz sytuacji finansowej kraju uległy w ciągu roku negatywnym zmianom, to jednak wskaźniki te nie są gorsze od poziomu z 2018 roku.
„Negatywne tendencje są szczególnie widoczne w ocenach gospodarki i finansów wśród przedstawicieli młodszego i średniego pokolenia” – wskazali badacze.
Stwierdzili też, że szacunki cen podstawowych towarów i leków nie zmieniły się w ciągu roku.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych z wykorzystaniem komputera na losowej próbie numerów telefonów komórkowych wśród 1000 Ukraińców w wieku 18 lat i więcej we wszystkich obwodach, z wyjątkiem terytoriów czasowo okupowanych (Krym i Donbas), a także terytoriów, na których w czasie badania nie ma ukraińskiej komunikacji komórkowej. Próba jest reprezentatywna pod względem wieku, płci i rodzaju miejscowości. Błąd reprezentatywności badania z prawdopodobieństwem ufności 0,95: nie więcej niż 3,1%.
Przypomnijmy: 21 kwietnia br. na Ukrainie przyjęto ustawę upraszczającą procedurę uzyskiwania statusu bezrobotnego i przyznawania zasiłku dla bezrobotnych w czasie wojny.
Według stanu na 29 kwietnia 2022 r. liczba wolnych miejsc pracy na Ukrainie spadła 20-krotnie w porównaniu z okresem przedwojennym.
Według stanu na 7 czerwca spadek płac w sektorze prywatnym wynosił średnio od 25% do 50% w porównaniu z okresem przedwojennym.
Od 12 czerwca 2022 r. na ukraińskim rynku pracy uwidoczniło się zapotrzebowanie na pracowników wyspecjalizowanych: w czerwcu liczba wolnych miejsc pracy w tym obszarze wzrosła o 20% w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Według stanu na 30 czerwca 2022 roku prawie 40% Ukraińców wróciło do pracy.
Według stanu na 5 października 2022 roku ponad jedna trzecia Ukraińców straciła pracę od początku wojny.
Według szacunków zatrudnienie na Ukrainie w 2022 roku będzie o 15,5% (2,4 mln miejsc pracy) niższe niż w 2021 roku.
Według minister gospodarki Julii Swyrydenko od października 2022 r. liczba wolnych miejsc pracy na rynku pracy spadła o ponad połowę, a o jedno wolne miejsce ubiegało się ośmiu bezrobotnych.
Na początku października oficjalnie zarejestrowano na Ukrainie 260 tys. bezrobotnych.
Opr. TB, https://ratinggroup.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!