W Polsce 85% Ukrainek pracuje poniżej swojej specjalizacji, a tylko dla 15% przeprowadzka była związana z pracą w ich zawodzie i nie oznaczała pracy w innej specjalności.
Świadczą o tym dane z badania „Puls migracji zarobkowej: portret kobiety”, przeprowadzonego w sierpniu przez centrum analityczne międzynarodowej firmy pośrednictwa pracy Gremi Personal.
Badanie wykazało, że głównym czynnikiem motywującym pracowników migrujących do Polski jest czynnik ekonomiczny, czyli zarabianie pieniędzy. Z drugiej strony wszyscy uczestnicy badania, bez wyjątku, zamierzają rozwijać się zawodowo, a także zdobywać wykształcenie na polskich uczelniach.
Badacze zwrócili uwagę na to, że w Polsce nadal pokutuje stereotyp, że kobiety z Ukrainy pracują w Polsce jako robotnice niewykwalifikowane lub w pracy fizycznej, mają niski poziom wykształcenia, nie mają ambicji rozwoju zawodowego i przyjeżdżają do Polskie nie tylko po zarobek, ale także w celach osobistych.
Z danych wynika, że zdecydowana większość Ukrainek faktycznie wyjechała do Polski, aby pracować fizycznie: w rolnictwie, produkcji, handlu i w sektorze hotelarsko-gastronomicznym. Co więcej, często świadomie wybierają te rodzaje pracy, których nie wykonywałyby na Ukrainie. Na Ukrainie pracowały w sektorze usług, edukacji, administracji, przedsiębiorstwach, studiowały. Kobiety zdają sobie sprawę z niższego poziomu konkurencji w porównaniu do obywateli polskich ze względu na brak znajomości języka polskiego, brak wstępnych informacji o procedurach legalizacyjnych oraz brak zrozumienia swoich planów na przyszłość.
Większość badanych kobiet zamierza pozostać w Polsce. Respondentki zauważają, że jakość ich życia w Polsce jest znacznie wyższa niezależnie od miejsca pracy. Wśród powodów oprócz wyższych zarobków wymieniają bezpieczeństwo, komfort i czystość w miastach. 11% kupiło już mieszkanie na kredyt hipoteczny, a kolejne 15% planuje to zrobić.
Zgodnie z obserwacjami uczestniczek badania wyjazd na studia do Polski staje się obecnie coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród ludzi młodych, a także wśród kobiet z wyższym wykształceniem, pracą lub doświadczeniem ekonomicznym zdobytym na Ukrainie.
Wśród problemów, z jakimi borykały się w Polsce Ukrainki, znalazły się trudności ze znalezieniem mieszkania z powodu uprzedzeń właścicieli do cudzoziemców, nie zawsze przyjazne nastawienie ze strony kolegów, a także duże obciążenie pracą. Najczęściej jednak doświadczały najwięcej komplikacji i wrogości ze strony swoich ukraińskich kolegów, którzy pracują w przedsiębiorstwie od dłuższego czasu.
Warto zauważyć, że żadna z badanych nie wymieniła małżeństwa z Polakiem jako sposobu na pozostanie w Polsce. Kobiety same polegają na możliwościach poprawy swojej pracy i jakości życia.
Powszechną praktyką jest również, że Ukraińcy przyjeżdżają do Polski z partnerem/partnerką lub z rodzinami.
Głównym życzeniem uczestników badania dotyczącym pracy i życia w Polsce było przestrzeganie ich praw pracowniczych oraz uproszczenie procedur i warunków legalizacji.
Eksperci badali poglądy i doświadczenia integracji społecznej migrantów zarobkowych z Ukrainy w Polsce metodą dyskusji w grupach fokusowych oraz wywiadów pogłębionych. W czasie badania kobiety w Polsce miały staż pracy od 6 miesięcy do 11 lat.
Opr. TB, https://gremi-personal.com.ua/
fot. Vicran/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!