Prawie połowa Ukraińców uważa, że dyplomatyczne i humanitarne wsparcie Ukrainy ze strony zachodnich partnerów jest stosunkowo wystarczające. Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Grupę Socjologiczną „Reitynh” w dniach 8-9 marca.
„Ukraińcy uważają dyplomatyczne (48%) i humanitarne (47%) wsparcie Ukrainy przez zachodnich partnerów za stosunkowo wystarczające. Jeśli chodzi o wsparcie finansowe to 39% respondentów uważa je za wystarczające, za niewystarczające – 45%. Sankcje gospodarcze wobec Rosji za wystarczające uważa 32 % badanych, za niewystarczające – 62%” – czytamy w sprawozdaniu z badania.
Najgorzej respondenci ocenili pomoc wojskową dla Ukrainy: tylko 29% uważa ją za wystarczającą, 62% uważa za niewystarczającą. W kontekście regionalnym różne obszary wsparcia międzynarodowego są oceniane najgorzej na południu i wschodzie kraju, relatywnie lepiej na zachodzie i w centrum.
„Pomoc wojskowa dla Ukrainy to kierunek wsparcia międzynarodowego najbardziej oczekiwany przez Ukraińców (63 proc.). W tej sprawie respondenci domagają się „zamknięcia nieba” (89%) i dostaw uzbrojenia (47 proc.). Ponadto jedna czwarta uważa za potrzebną wojskową pomoc medyczną i pomoc zagranicznych wolontariuszy, co piąty – dostawy sprzętu okołowojskowego (krótkofalówki, nokto- i termowizory itp.) oraz kamizelki kuloodporne, hełmy. Choć większość (50%) wierzy w „zamknięcie nieba” nad Ukrainą, tylko 19% uważa, że NATO podejmie taką decyzję w najbliższej przyszłości, a 31% uważa, że stanie się to później. 43% nie wierzy w taki krok krajów zachodnich. 79% uważa, że opóźnienie w „zamknięciu nieba” przez kraje NATO wynika ze strachu przed bezpośrednią wojną z Rosją. Kolejne 12% uważa, że kraje NATO nie chcą psuć stosunków z krajem okupacyjnym” – czytamy w sprawozdaniu z badania.
Jednocześnie zdecydowana większość respondentów (90%) uważa, że Ukraina powinna nadal wywierać presję na NATO, żądając „zamknięcia nieba”.
Badanie zostało przeprowadzone wśród ludności Ukrainy w wieku 18 lat i starszej we wszystkich regionach z wyjątkiem tymczasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu. Próba jest reprezentatywna pod względem wieku, płci i rodzaju osadnictwa. Populacja próbna: 1200 respondentów. Metoda badania: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – wywiady telefoniczne z wykorzystaniem komputera).
Opr. TB, https://ratinggroup.ua/
fot. https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!