72,6% ukraińskich specjalistów jest gotowych zwolnić się z pracy, jeśli ich zarobki nie wzrosną, reszta pracowników – 27,4% – nie jest na to gotowa. Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej wśród specjalistów z różnych branż, przeprowadzonej przez serwis Jooble.
„Jeśli mówimy o tym, z jakiego procentu wzrostu płac byliby zadowoleni respondenci, to opinie były podzielone, ale większość – 52,7% specjalistów – byłaby zadowolona ze wzrostu o 40%. Kolejna najpopularniejsza odpowiedź – w 33,6% przypadków – to zadowolenie z podwyżki płac o 20-30%, 12,6% respondentów odpowiedziało, że wystarczyłoby im 10-20%, a tylko 1,1% respondentów byłoby zadowolonych z podwyżki do 10%” – poinformowano.
Według badania większość respondentów – 63,8% – nie byłaby zadowolona z zachęt niematerialnych (opłata przez firmę za szkolenia, płatne bony urlopowe, inne możliwości motywacyjne) zamiast realnej podwyżki płac, a 36,2% specjalistów byłoby z tego zadowolonych.
Duża część respondentów – 42,4% – odpowiedziała, że od dawna nie otrzymywała podwyżki, natomiast 23,9% respondentów nawet nie pamiętało, kiedy ich wynagrodzenie zostało podniesione. W ostatnim czasie 21,7% otrzymało podwyżkę wynagrodzenia, a 12% ankietowanych – przy przejściu do nowej pracy.
Większość ankietowanych specjalistów (74,1%) zauważyła, że jest niezadowolona z poziomu swoich zarobków, część z nich zauważyła, że nie widzi jeszcze sposobu na jego podwyższenie. Jednocześnie 23,6% odpowiedziało, że ich pensja im wystarczy, ale bardziej by im się to podobały podwyżki. Tylko 2,3% specjalistów jest w pełni zadowolonych ze swoich zarobków.
Na pytanie, czy planują zwrócić się do pracodawców o podwyżkę płac w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, większość badanych – 53,6% – odpowiedziała, że ma takie plany. Do żądania wyższych wynagrodzeń motywuje ich inflacja, wzrost przeciętnego wynagrodzenia na rynku, podnoszenie własnych kwalifikacji i długie staż pracy w jednym miejscu.
W 35,1% przypadków ludzie są motywowani, aby nie prosić o wyższe zarobki, strachem przed utratą pracy. Innymi częstymi przyczynami, o których wspominali, były krótki staż pracy w obecnym miejscu, wstępne umowy z pracodawcą, praca w sektorze publicznym oraz brak wiary, że podwyżki płac rzeczywiście mogą mieć miejsce. Nawet jeśli zmienią się okoliczności (wzrost doświadczenia zawodowego, podniesienie kwalifikacji, podwyżka przeciętnego wynagrodzenia na rynku itp.), 54,8% ankietowanych Ukraińców i tak nie poprosi pracodawcy o podwyżkę.
Według sondażu „Pokolenie niepodległości: wartości i motywacje” jedna trzecia Ukraińców chciałaby pracować za granicą.
Przeciętne nominalne wynagrodzenie pełnoetatowego pracownika na Ukrainie w czerwcu 2021 r. wzrosło o 23,6% w porównaniu z czerwcem 2020 r. do 14 313 hrywien.
Opr. TB, UNIAN
fot. StockSnap/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!