Poziom poparcia dla integracji Ukrainy z Sojuszem Północnoatlantyckim (NATO) wśród Ukraińców jest obecnie najwyższy od 2014 roku. Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez grupę socjologiczną „Reitynh”.
62% respondentów popiera wejście Ukrainy do NATO, 30% negatywnie odnosi się do tej inicjatywy.
„W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrósł poziom poparcia dla przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego (na koniec 2021 roku 55-58% respondentów opowiedziało się za przystąpieniem). W historii obserwacji od 2014 roku jest to najwyższy wskaźnik pozytywnego postrzegania integracji Ukrainy z NATO” – odnotowują socjologowie.
Jednocześnie, jak pokazało badanie, 68% popiera wejście do Unii Europejskiej, 24% nie. Podobnie jak w przypadku NATO, poziom poparcia dla akcesji do UE wzrósł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i osiągnął najwyższy poziom w historii badań od 2013 roku.
„Pomysł integracji Ukrainy ze strukturami zachodnimi cieszy się większym poparciem wśród respondentów z zachodu i centrum kraju, mniej z południa. Na wschodzie liczba zwolenników wejścia do NATO jest mniejsza niż liczba przeciwników. Odnośnie Unii Europejskiej we wschodnich regionach istnieje parytet przeciwników i zwolenników.
W ostatnich latach nie ma znaczących różnic w ocenie wektora polityki zagranicznej Ukrainy w grupach wiekowych.
Jednak w segmentach wyborczych odrzucenie wejścia Ukrainy do struktur zachodnich jest wyraźnie zdominowane przez wyborców „Platformy Opozycyjnej – Za Życie” i partii „Nasi” Jewhena Murajewa. Wśród wyborców innych sił politycznych zdecydowana większość pozytywnie opowiada się za przystąpieniem Ukrainy zarówno do UE, jak i NATO” – wyjaśniają socjologowie.
Badanie zostało przeprowadzone 16-17 lutego 2022 r. wśród ludności Ukrainy w wieku 18 lat i więcej we wszystkich regionach z wyjątkiem czasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu. Próba jest reprezentatywna pod względem wieku, płci i rodzaju osadnictwa. Populacja próbna: 1722 respondentów. Metoda badania: wywiady telefoniczne z wykorzystaniem komputera. Błąd reprezentatywności badania z prawdopodobieństwem ufności 0,95: nie więcej niż 2,4%.
Opr. TB, https://ratinggroup.ua/
fot. https://www.facebook.com/ukr.embassy.usa/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!