52% Ukraińców uważa, że języka rosyjskiego w ogóle nie powinno się uczyć w szkołach. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) dotyczącego stosunku obywateli do nauczania języka rosyjskiego w szkołach ukraińskojęzycznych.
„Jedną z aktualnych kwestii, która jest dyskutowana na Ukrainie, jest to, jaką rolę powinien pełnić język rosyjski, a w szczególności, czy i w jakim stopniu konieczna jest nauka języka rosyjskiego w szkołach z ukraińskim językiem wykładowym. Warto zauważyć, że 25-30 lat temu w sondażach na ten temat nie było nawet opcji „nie nauczać w ogóle”, co wskazuje na głębokość zmian w poglądach społecznych, jakie przeszła Ukraina za życia jednego pokolenia” – czytamy w komunikacie z badania.
Zwraca się uwagę, że jeszcze w 2019 roku tylko 8% Ukraińców uważało, że w ogóle nie warto uczyć się rosyjskiego w szkołach, podczas gdy obecnie takich osób jest 52%.
„I chociaż obecnie 42% popiera zachowanie nauki języka rosyjskiego w pewnym zakresie, to jednak i tutaj nastąpiły istotne zmiany wewnętrzne w kierunku skrócenia czasu, który należy poświęcić na naukę języka rosyjskiego” – twierdzą socjologowie.
Tak więc w 1998 roku 46% obywateli uważało, że ilość nauki języka rosyjskiego powinna być taka sama jak języka ukraińskiego. W 2019 roku liczba ta wynosiła 30%, a teraz to tylko 3%.
Również z 32% do 6% spadła liczba tych, którzy uważają, że języka rosyjskiego należy uczyć się w mniejszym stopniu niż ukraińskiego, ale w większym niż innych języków obcych.
„Obecnie z tych 42% zdecydowana większość – 33% (czyli prawie 80% tej kategorii obywateli) – chciałaby, aby językowi rosyjskiemu poświęcano taką samą ilość czasu lub mniej niż innym językom obcym” – czytamy w komunikacie prasowym o wynikach ankiety.
Ponadto we wszystkich regionach Ukrainy zauważalny jest wzrost liczby osób, które uważają, że języka rosyjskiego w ogóle nie warto się uczyć. Na przykład na zachodniej Ukrainie w 2019 roku takich osób było tylko 22%, a teraz jest to 64%.
„Jednocześnie bardziej symptomatyczny jest wzrost na południu i wschodzie. Na południu w 2019 r. tylko 1 proc. uważał, że języka rosyjskiego nie warto się uczyć, a teraz prawie połowa populacji (49 proc.). Na wschodzie żaden z respondentów w badaniu z 2019 roku nie opowiadał się za wykluczeniem języka rosyjskiego z nauczania w szkołach, a teraz jest ich 30%” – podaje KIIS.
Jednocześnie, jak zauważyli autorzy badania, „pozostaje specyfika regionalna, a jednak im dalej na wschód, tym więcej osób stara się zachować naukę języka rosyjskiego w pewnym stopniu”.
„Jednak nawet na południu i wschodzie, wśród tych, którzy obecnie popierają zachowanie nauki języka rosyjskiego, zdecydowana większość opowiada się za wielkością, która nie przekroczy objętości nauki innych języków obcych. Aby zrozumieć głębię zmian – jeszcze w 2019 roku większość nalegała na ten sam rozmiar, jak i na naukę języka ukraińskiego” – czytamy w komunikacie prasowym.
Autorzy badania zauważyli między innymi, że młodsi respondenci bardziej nalegają na usunięcie nauki języka rosyjskiego ze szkół.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14-22 lutego w ramach ogólnoukraińskiego badania opinii publicznej „Omnibus”, metodą wywiadów telefonicznych z wykorzystaniem komputera (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo, CATI). Wywiady przeprowadzono z 1017 respondentami mieszkającymi we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krym) na losowej próbie numerów telefonów komórkowych. Badanie przeprowadzono wśród obywateli Ukrainy, którzy ukończyli 18 rok życia, którzy w czasie badania mieszkali na terytorium Ukrainy (w granicach kontrolowanych przez władze ukraińskie do 24 lutego 2022 r.). Próba nie obejmowała mieszkańców terytoriów czasowo nie kontrolowanych przez władze ukraińskie do 24 lutego 2022 r. (AR Krymu, Sewastopola, niektórych rejonów obwodu donieckiego i Ługańskiego).
Socjologowie zauważają gwałtowną zmianę stosunku społeczeństwa ukraińskiego do wszystkiego, co łączyło je mentalnie i emocjonalnie z Rosją.
Tak więc za najbardziej wrogie kraje Ukraińcy uważają Rosję, Białoruś i Węgry. Znacznie poprawił się stosunek do Kanady, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pogorszył się stosunek do samych Rosjan.
W ciągu roku prawie 20% Ukraińców przestało dążyć do odbudowy ZSRR. Odsetek tych, którzy nie życzą sobie odbudowy ZSRR, jest nieco niższy na południu i wschodzie kraju.
Wojna wywołuje najwięcej gniewu i dumy wśród obywateli. Ponad 90% Ukraińców stwierdziło, że jest dumnych ze swojego obywatelstwa.
Zdecydowana większość respondentów wierzy w Siły Zbrojne Ukrainy.
Opr. TB, www.kiis.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!