Jedna trzecia Ukraińców chętnie uczestniczy w życiu swoich społeczności. Świadczą o tym wyniki badania opublikowanego przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych, przeprowadzonego na przełomie 2020 i 2021 roku.
„Ukraińcy chętnie uczestniczą w życiu swoich społeczności – stwierdziła tak jedna trzecia (33%) badanych. 7,4% respondentów regularnie uczestniczy w spotkaniach i innych wydarzeniach publicznych w swoim miejscu zamieszkania, na swojej ulicy lub w swojej okolicy. Jednocześnie dwie trzecie stwierdziło, że nie ma ani czasu (33,3%), ani zainteresowania (31,7%), by uczestniczyć w takich działaniach” – poinformowano w komunikacie na podstawie wyników badania.
Niemniej, jak wykazało badanie, Ukraińcy potrafią się jednoczyć i dbać o siebie bez angażowania władzy. Wśród głównych działań na rzecz samoorganizacji ankietowani wymieniali ulepszenie podwórka przy swoim miejscu zamieszkania (48,7%) lub parku (26,4%), a także organizację rekreacji lub spędzania wolnego czasu (25,8%).
Jak się okazało, generalnie Ukraińcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak mogą uczestniczyć w życiu swoich społeczności. Przede wszystkim wiedzą o możliwości uczestniczenia w pokojowych zgromadzeniach na konkretne tematy – 74,6%, utworzenia komitetu mieszkaniowego, ulicznego lub kwartałowego lub udział w ich pracach – 70,6%, kierowania skarg do władz lokalnych w sprawach infrastrukturalnych osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem platform internetowych – 73,1% respondentów.
Jak wynika z badania, większość respondentów wie również, jak zgłaszać przypadki korupcji do prokuratury lub policji (63,3%), jak składać oficjalne wnioski o udzielenie informacji do organów rządowych (60,4%), inicjować i podpisywać elektroniczne petycje do władz lokalnych i władz państwowych (59,1%).
Jednak jak pokazało badanie, wskaźniki bezpośredniej partycypacji w działaniach publicznych są dużo niższe – tylko 6,8% ankietowanych wskazało, że uczestniczyło w pokojowych spotkaniach lub akcjach, a 8% brało udział w tworzeniu lub pracy komitetów blokowych, ulicznych lub kwartałowych.
Wyniki badania wykazały również niskie zaangażowanie obywateli w działalność organizacji publicznych. Tylko 4% respondentów stwierdziło, że brało czynny udział w działaniach organizacji społeczeństwa obywatelskiego w ciągu ostatniego roku, kolejne 13% wskazało, że sporadycznie włączało się do działań organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Podobnie jak w uczestnictwie w życiu społeczności – brak czasu (38,3%) i brak zainteresowania (42,7%) są głównymi przeszkodami w uczestnictwie w działaniach organizacji publicznych.
Faza terenowa ogólnokrajowego badania zaangażowania publicznego została przeprowadzona przez firmę „Info Sapiens” od grudnia 2020 do stycznia 2021 roku. Dane zostały zebrane na podstawie wywiadów przeprowadzonych osobiście w miejscach zamieszkania respondentów wśród mieszkańców Ukrainy powyżej 18 roku życia. Wywiady przeprowadzono z 2040 osobami na terenie całej Ukrainy (z wyjątkiem Krymu oraz nie kontrolowanych części obwodów donieckiego i ługańskiego).
Opr. TB, https://dif.org.ua/
fot. http://ratinggroup.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!